Vrši se veliki pritisak za ponovno uvođenje viza zemljama zapadnog Balkana!

Poslanik Evropskog parlamenta Tanja Fajon upozorila je da postoji zabrinutost u EU zbog priliva lažnih azilanata iz zapadnog Balkana, ali da zbog neslaganja u EU još ne treba brinuti da će ponovo uvesti vize.

– Evropa i dalje izražava zabrinutost zbog velikog priliva lažnih azilanata iz zemalja zapadnog Balkana. Ali, sticajem okolnosti, zbog unutrašnjih neslaganja u EU na liniji Evropski parlament – Evropska komisija – Evropski savjet, ne bi trebalo brinuti da bi vize uskoro mogle ponovo da budu uvedene – rekla je Fajon za “Novosti”.

Fajon je navela da je pritisak zemalja članica i Evropskog savjeta veoma veliki.

– Traže da se mjera usvoji što je prije moguće, na osnovu čega bi dobili mogućnost da uvode privremenu suspenziju za bilo koju treću zemlju, ne samo za zapadni Balkan – rekla je Fajon.

Kao sadašnji izvjestilac “iz sjenke” evropskih socijalista za suspenziju bezviznog režima, ona je poručila da se dogovor u začaranom evropskom trouglu – ne nazire.

– Još pregovaramo o mehanizmu za privremenu suspenziju, na osnovu dokumenta Evropske komisije, koji se pred nama nalazi već dvije godine. Prošle nedjelje smo ponovo imali trojni razgovor, ali nismo uspjeli da pronadjemo zajednički stav – navela je ona.

Prema njenim riječima, naročito su otvorena pitanja oko uloge EP u procesu odlučivanja.

– Parlament traži da u proceduri, pri eventualnom ponovnom uvođenju viza, ima istu zakonodavnu ulogu kao i prilikom njihovog ukidanja. Mi smo protiv pojednostavljene procedure. Želimo da postoji još jedna kočnica, da neka od država članica ovo pitanje eventualno ne bi zloupotrijebila zbog političkih interesa. Pregovori, zasad, nisu uspjeli. Sada smo se svi vratili u svoje institucije da razgovaramo o tome gdje bismo još mogli da napravimo određeni kompromis. Teško je reći da li ćemo, uopšte, postići dogovor – smatra Fajon.

Prema njenim riječima, otvoreno je nekoliko pitanja, a pregovara se, na primjer, i o tome koliko godina poslije ukidanja viza neka država članica može određenoj zemlji da suspenduje bezvizni režim.

– Parlament predlaže tri godine, a Evropski savjet čak – sedam, istakla je Fajon

(VisokoIN)

Vezani članci

Hamza Alić sportista godine u BiH

Visokoin.com

Berlusconi: Bolje u zatvor nego na prinudni rad

Visokoin.com

Čovjek preminuo nakon ujeda krpelja

Visokoin.com

Srbija: Ugušili bebu i bacili je iz autmobila!

Visokoin.com

U Beogradu novi slučajevi oboljelih od groznice Zapadnog Nila

Visokoin.com

Španski mašinovođa optužen za smrt 78 ljudi

Visokoin.com