Početna Bosna i Hercegovina Vulin ipak stigao u BiH, autom umjesto helikopterom

Vulin ipak stigao u BiH, autom umjesto helikopterom

83

Aleksandar Vulin, potpredsjednik Vlade Srbije, stigao je u Prebilovce kod Čapljine, gdje se obilježava 83. godišnjica od ustaškog zločina nad srpskim stanovništvom u Drugom svjetskom ratu, iako mu jučer nije dozvoljen ulazak helikopterom u BiH.

On je za ATV danas rekao da su njemu pokušali zabraniti da dođe u Prebilovce.

„Ta mala pakost je trajala jednu noć, bili su veliki, važni, snažni, ali ja sam danas sa svojim narodom. Neka se oni raduju svojoj pakosti ali ja sam dana sa svojim narodom“, rekao je Vulin za ATV.

Podsjetimo, Vulin je juče izjavio da mu je zabranjeno da bude na obilježavanju stradanja Srba u Prebilovcima.

Njemu je je pola sata, sat pred let javljeno da ”u ministarstvu izvjesnog Еdina Forta (ministar komunikacija i transporta) nema niko da potpiše dozvolu za prelet.

Ministarstvo vanjskih poslova Srbije potom je uputilo notu Ministarstvu vanjskih poslova BiH.


Ministar vanjskih poslova BIH Elmedin Konaković je poručio da “Vulin negira genocid, vrijeđa žrtve i njihove porodice, podriva suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, najavljuje nove ratove i stvaranje “srpskog sveta”, širi i živi velikosrspku ideju koja podrazumjeva prekrajanje granica, stipendira studentice koje veličaju ratne zločince, na crnoj je listi USA i glavni promotor malignog uticaja Rusije na ovim prostorima i još mnogo toga lošeg”.

Dodao je da je “u našoj domovini kompleksnog uređenja kojeg nam je donio Dejton teško zabraniti ulazak trajno, a to je zaslužio, a zbog negiranja genocida treba ga i procesuirati po zakonima Bosne i Hercegovine”.

– Nemam nikakvu nadležnost da mu zabranim ulazak, nemam nadležnost nad vojnim i policijskim letjelicama, al’ u ovom slučaju za njegov dolazak trebala je moja saglasnost. Sve dok ne pokaže poštovanje prema našoj domovini neću mu potpisati saglasnost za ulazak, kad god sam za to nadležan. I ne samo njemu, ima ih još koji mogu očekivati isti tretman. Poštujem sve one koji poštuju nas, a one koji ne poštuju Bosnu i Hercegovinu tri puta više ne poštujem, navodi Konaković.


Možda vas zanima

Crna Hronika

Nastavlja se potraga za dječakom koji je nestao u Drini

Zvornička policija aktivno traga za maloljetnikom koji je juče, 26. maja, prema...

Crna Hronika

Oduzeto 40 kg droge koja je uvezena u BiH

Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) juče su na...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Toplotni udar u BiH: Temperatura ide do 36 stepeni, evo kad stiže osvježenje

Bosnu i Hercegovinu danas očekuje vrhunac aktuelnog toplotnog talasa uz temperature i...

Crna HronikaIstaknuto

Policije BiH i Hrvatske zaplijenile drogu krijumčarenu iz Ploča

Policija u Bosni i Hercegovini zaplijenila je 40 kilograma droge koja je...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

U Sarajevu klanjan bajram-namaz: Centralna svečanost održana u Gazi Husrev-begovoj džamiji

Klanjanjem bajram-namaza širom Bosne i Hercegovine jutros u 5.49 sati dočekan je...

SvijetVijesti

Devetero Palestinaca ubijeno u izraelskim napadima u Gazi uoči Kurban-bajrama

Još tri Palestinca ubijena su u izraelskom napadu u Pojasu Gaze, čime...

IstaknutoVisoko

Bajram Šerif Mubarek Olsun

Danas muslimani širom Bosne i Hercegovine, regiona i svijeta obilježavaju prvi dan...

VijestiVisoko

U Visokom sunčano, temperatura do 30 stepena

Danas će u Bosni i Hercegovini prevladavati sunčano vrijeme uz malu do...