Početna Biznis Wizz Air ukida linije za Njemačku: I Banjaluka gubi letove

Wizz Air ukida linije za Njemačku: I Banjaluka gubi letove

1

Kompanija Wizz Air ukida nekoliko letova iz Njemačke, a između ostalog, Banjaluka gubi dva od četiri leta za Dortmund.

Osim Wizz Aira, koji drastično smanjuje svoju ponudu, i Ryanair masovno ukida letove u Njemačkoj – i to usred zimske sezone, a ova avio-kompanija je potvrdila da “značajna smanjenja gotovo posvuda u Njemačkoj”.

Prema Ryanairu, otkazivanja dolaze prilično kratkoročno, kako je kompanija potvrdila za airliners.de. Posebno su pogođene posljednje tri sedmice novembra, prve dvije sedmice decembra te posljednje tri sedmice januara. Božić je za sada pošteđen.

Djelomično se rezovi protežu čak do marta 2026. godine.

Memmingen najviše pogođen
Najviše je pogođena aerodrom Memmingen: Tamo otpada do 27 sedmičnih letova – što čini četvrtinu zimskog programa. Na nivou cijele Njemačke, Ryanair ukida četiri odsto letova u novembru, šest odsto u decembru i čak 30 odsto u januaru.

Ali i Berlin i Keln gube brojne letove. Glavni grad je u januaru posebno pogođen, pa je od planiranih 246 veza ostaje samo 170. Keln gubi 44 veze.

Mjere povezane s troškovima poslovanja u Njemačkoj

Mjere su povezane s dugotrajnim sporom oko troškova lokacije u Njemačkoj. Ryanair je još u aprilu dao ponudu njemačkoj vladi: broj putnika u Njemačkoj mogao bi se udvostručiti – na 34 miliona godišnje.

Zauzvrat, Ryanair je tražio potpuno ukidanje takse, kao i prepolovljenje naknada za bezbjednost i kontrolu letenja.

Tokom ljeta bilo upozorenje
Ryanair je još tokom ljeta ukinuo neke linije. Tada je šef prodaje Dara Brady izjavio sljedeće: “Ako savezna vlada ne reagira, moraćemo dodatno smanjiti kapacitete”.

Razvoj događaja pokazuje da se upravo to sada događa.

Njemačke aviokompanije i industrijska udruženja već dugo zahtijevaju ukidanje povećanja takse. Iako je to predviđeno koalicijskim ugovorom, do sada još nije provedeno.

Ne otkazuje samo Ryanair letove
Wizz Air značajno smanjuje ponudu, a prema analizama reda letenja, na skoro svim njemačkim lokacijama smanjene su frekvencije, prenosi Fenix magazin.

Možda vas zanima

BiznisBosna i Hercegovina

Ministar Lakić sa Sindikatom Nove Željezare Zenica: Radnici su prioritet

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić održao je sastanak s...

SvijetVijesti

Europski programeri traže strožu primjenu EU zakona protiv Applea

Koalicija od 20 programera aplikacija i potrošačkih organizacija u utorak je pozvala...

BiznisIstaknuto

U oktobru prosječna neto plata u FBiH 1.632 KM, bruto plata 2.549 KM

Prosječna mjesečna isplaćena neto plata po zaposlenom za oktobar 2025. godine u...

SvijetVijesti

I penzioneri u BiH u ovoj sedmici dobit će 13. penziju

Isplata godišnjeg dodatka na penziju, poznatog kao takozvana 13. penzija, trebala bi...

Biznis

Sindikat Rudnika Kreka organizuje obilježavanje Dana rudara BiH

Sindikalna organizacija Rudnika uglja Kreka d.o.o. Tuzla, u saradnji sa Upravom rudnika,...

SvijetVijesti

Uhvaćen sa lažnim bh. dokumentima, pod dejstvom droge i sa oružjem

Pripadnici saobraćajne policije stanice Švehat zaustavili su juče, 14. decembra, vozača sa...

SvijetVijesti

Tramp podnio tužbu za klevetu protiv BBC, traži 10 milijardi dolara odštete

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp podnio je tužbu za klevetu protiv...

BiznisIstaknuto

Hoće li Lidl u BiH donijeti niže cijene?

Dolazak njemačkog diskontnog lanca Lidl u Bosnu i Hercegovinu već neko vrijeme...