Početna Bosna i Hercegovina Za mučenje i premlaćivanje u logoru Gabela: Brajković i Šahinagić osuđeni na dvije godine zatvora

Za mučenje i premlaćivanje u logoru Gabela: Brajković i Šahinagić osuđeni na dvije godine zatvora

81

Kantonalni sud u Mostaru danas je izrekao prvostepenu presudu prema kojoj su Zihnija Šahinagić zvani Ziho (57) i Mate Brajković (61), obojica iz Čapljine, zbog ratnog zločina osuđeni na zatvorske kazne u trajanju od po dvije godine.

Oni su se teretili da su kao suizvršitelji, kršeći pravila međunarodnog humanitarnog prava za vrijeme rata i oružanog sukoba u Bosni i Hercegovini, nečovječno postupali i nanosili povrede tjelesnog integriteta prema civilnoj osobi, te počinili krivično djelo Ratni zločin protiv civilnog stanovništva iz člana 142. preuzetog Krivičnog zakona Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, u vezi sa članom 22. istog Zakona.

Prema optužnici Kantonalnog tužilaštva u Mostaru, oni su se teretili da su neutvrđenog dana u prvoj polovini oktobra 1993.godine u logoru Gabela na području Čapljine učestvovali u nečovječnom postupanju i nanošenju teških tjelesnih povreda prema zatvorenom civilu bošnjačke nacionalnosti J.Š.

Brajković je u to vrijeme bio pripadnik brigade „Knez Domagoj“ HVO-a, a Šahinagić u svojstvu zatvorenika koji se stavio u službu HVO-a i njenih pripadnika, vršeći dužnost redara u logoru Gabela.

S njima je bio optužen i Ado Alagić, koji je prije dvije godine, uoči saslušanja o izručenju, a nakon hapšenja, preminuo u bolnici u Barseloni, gdje je prema pisanju španskih medija, koristio lažni identitet.

-Oštećeni J.Š. se upućuje da imovinsko pravni zahtjev ostvaruje u parničnom postupku-naveli su iz Kantonalnog suda Mostar.

Možda vas zanima

„Pečat Kulina Bana“ stiže u ruke istaknutih pojedinaca i kolektiva

U okviru ovogodišnjeg Kulin Ban festivala kulture tradicionalno će biti dodijeljeno priznanje...

Kada će kiša? Nakon toplotnog vala u BiH stiže osvježenje, ali ljetu nije kraj

Nakon dugotrajno sušnog razdoblja prve kišne kapi u većem dijelu Bosne i...

Džejla Glavović: Sarajevo Film Festival važna platforma i za bosanskohercegovačku modu

Sarajevo Film Festival nije samo platforma za filmsku umjetnost, već i prilika...

Mahir Burić novo pojačanje RK Željezničar

Rukometni klub Željezničar nastavlja slagati ekipu za novu sezonu, a novo pojačanje...

Meteorolozi najavili nevrijeme, a nakon vrelih dana stižu pljuskovi, grmljavina i grad

Nakon niza izrazito toplih dana, vremenska slika u narednim danima donosi značajnu...

Grad Zenica proglasio 18. august Danom žalosti zbog stradanja pet zeničkih planinara

Gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović donio je Naredbu kojom se 18. august proglašava...

OS BiH ne posustaju: Helikopteri i danas gase požare, pomoć stiže i na zemlju

Oružane snage Bosne i Hercegovine i danas, u vrijeme vikenda, učestvuju pojačanim...

Elektroprivrede u FBiH u plusu: Dobit veća od 37 miliona KM

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić razgovarao je o rezultatima...