Početna Biznis Za uvezivanje staža 121 radnika rudnika više od 4,9 miliona KM

Za uvezivanje staža 121 radnika rudnika više od 4,9 miliona KM

6

Vlada Federacije BiH je, na prijedlog Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, donijela Odluku o uplati zaostalih neuplaćenih obaveza za penzijsko i invalidsko osiguranje za uvezivanje radnog staža 121 radnika zavisnih društava – rudnici uglja u Koncernu EP BiH u ukupnom iznosu od 4.912.635,84 KM.

Odlukom su odobrena sredstva za uvezivanje staža za 120 radnika koji su stekli uslove za penzionisanje u ukupnom iznosu od 4.903.108 KM, te za jednog radnika kojem su uplaćena sredstva, a nije stekao uslove za penzionisanje u ukupnom iznosu od 9.527,84 KM.

Za uvezivanje radnog staža radnicima koji su stekli uslove za penzionisanje Rudniku uglja Kreka d.o.o. Tuzla odobrava se iznos od 1.138.122,95 KM za 40 radnika, a rudnicima mrkog uglja Kakanj d.o.o. Kakanj 1.394.170,62 KM za 36 radnika, Breza d.o.o. Breza 1.124.081,19 KM za 19 radnika, te Zenica d.o.o. Zenica 994.738,56 KM za 20 radnika i Abid Lolić d.o.o. Travnik-Bila 251.994,68 KM za pet radnika.

Također, Rudniku mrkog uglja Breza d.o.o. Breza odobrava se 9.527,84 KM za uvezivanje radnog staža jednog radnika koji nije stekao uslove za penzionisanje.


Sredstva će se isplatiti iz sredstava zavisnih društava-rudnika uglja u Koncernu EP BiH, a obezbijeđena su Odlukom o odobravanju davanja pozajmica zavisnim društvima-rudnicima uglja od JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo.

Za realizaciju ove odluke zaduženi su Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo, zavisna društva-rudnici uglja u Koncernu EP BiH, Federalni zavod za penzijsko i invalidsko osiguranje, te Porezna uprava FBiH.

U obrazloženju odluke Ministarstvo je navelo da se Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo obratila Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije sa molbom za donošenje ove odluke, a na osnovu zahtjeva koji su ovom javnom preduzeća dostavila zavisna društva – rudnici uglja, za omogućavanje uvezivanja radnog staža za radnike koji su stekli uslove za penzionisanje uplatom doprinosa za PIO/MIO, kao i za jednog radnika kojem su uplaćeni doprinosi za PIO/MIO, a nije stekao uslov za penzionisanje.

Ova odluka stupa na snagu narednog dana od objavljivanja u Službenim novinama Federacije BiH.


Možda vas zanima

Visoko

Civilna zaštita Visoko izdala upozorenje zbog mogućih poplava

Obzirom da je Federalni hidrometeorološki zavod izdao crveno upozorenje zbog padavina u...

RukometSport

Živojin Ilić i Lazar Ristić nova pojačanja MRK Goražde

Rukometaši Goražda u nastavak sezone Premijer lige BiH ući će sa dva...

Bosna i HercegovinaVijesti

Otkriven tik-toker koji je objavljivao sadržaje u policijskoj uniformi

Pripadnici Odjeljenja kriminalističke policije, pod nadzorom Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona, započeli su...

Bosna i HercegovinaVijesti

Nermin Nikšić u bolnici

Prema informacijama iznesenim na današnjoj vanrednoj sjednici Doma naroda Parlamenta Federacije BiH,...

Besim Kopić je prvooptuženi u ovom slučaju
Crna HronikaIstaknuto

Podignuta optužnica protiv Kopića i ostalih za podvođenje maloljetnica

Kantonalno tužilaštvo Tuzlanskog kantona je podiglo optužnicu protiv osam osoba (koje su...

IstaknutoSvijet

Ko pronađe ovog psa dobit će 10.000 eura, evo gdje je nestao

Jedna porodica iz Hrvatske već punih 50 dana traga za izgubljenim psom....

IstaknutoVisoko

Zagađenje zraka u Visokom dostiglo opasan nivo

Prema mjerenjima od 23. januara 2026. godine u 15 sati, kvalitet zraka...

Bosna i HercegovinaVijesti

Forto: Postoji privremeno rješenje za problem vozača u EU

Ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto izjavio je danas u Sarajevu...