Početna Bosna i Hercegovina Zabranili djeci da posjete sinagogu – gdje je nestala multikulturalnost?

Zabranili djeci da posjete sinagogu – gdje je nestala multikulturalnost?

3

Određenom broju učenika Desete osnovne škole Ilidža roditelji prije dva dana nisu dali saglasnost da u sklopu posjete vjerskim i kulturnim objektima u glavnom gradu uđu u sinagogu. Gdje je nestala multikulturalnost Sarajeva kojom se ponosimo?

Ni 24 časa od Međunarodnog dana djece u kojem nismo govorili o doprinosima odraslih jer ih nema, evo jednog. Hazan Sarajevske sinagoge Igor Kožemjakin podijelio je događaj u kojem je prilikom organizovane posjete vjerskim objektima dio učenika ostao ispred Sinagoge jer nisu imali roditeljsku saglasnost.

“Danas su u posjetu našoj sinagogi bili učenici Desete osnovne škole Ilidža. Određen broj djece nije ušao u sinagogu jer nisu imali dozvolu roditelja. Tužno i žalosno…”, napisao je on na Facebooku.

Dio djece ostao je ispred. Ispred čega? Čega su ih roditelji sačuvali? Sinagoga je za vjerujuće Božija kuća, za one koje nisu bila bi to posjeta zgradi sagrađenoj 1902, koja je ujedno i nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine. Zašto u prilici da upoznamo drugačije biramo da živimo u neznanju?

“Nisam preveliki optimista, s obzirom na marginalizaciju visoke kulture, obrazovanja, znanja. Ta kategorija je apsolutno podcijenjena. U protivnom će se razvijati jedna barbarska kultura konflikta, nesnošljivosti, nepoznavanja, jer iz nepoznavanja dolazi nepriznavanje, a iz nepriznavanja dolazi atak na nepoznato”, upozorava Šaćir Filandra, profesor na FPN-u UNSA.


Naše društvo je pluralno, a mir u tome ne nalazi. Izloženi smo decenijama destruktivnom djelovanjima onih koji koriste našu različitost, a da patnja bude veća, našu pluralnost ne umijemo da odbranimo.

“Demonstriranje ovog čina svjedoči o jednoj ksenofobičnoj političkoj kulturi koja nije istinita niti je u bosanskohercegovačkom pluralnom biću, tako da je ona, prije svega, rezultat neznanja koje vlada i koje je postalo naša svakodnevnica”, dodaje Filandra.

Zašto se stalno na sve strane pitamo da li u sekularnoj državi vjerski poglavari treba da komentarišu politička pitanja. A zašto se šuti kada vjerski poglavari treba da podsjete na jedini mogući život u miru.

“Najvažnije je da ovaj akt, koji nije akt djece već roditelja, vrlo snažno osude iz svih triju konfesija. Prvi bi morao biti reis, u protivnom će nam se dogoditi trend razdvajanja”, istakao je sociolog Slavo Kukić.

Sinagoga je samo ilustracija i u ovoj priči simbol nečeg drugog i drugačijeg. A nije, to je dio nas i svih onih koji dijele zajednički prostor i zajednička sjećanja. A dužni smo da se sjetimo kako se svaka priča o negiranju završi.

Nije bilo davno, koliko god da kratko pamtimo.

federalna.ba


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Mioković se oglasio nakon otkazane sjednice Predstavničkog doma FBiH: Fiskalizacija ne može ići bez budžeta

Povodom otkazivanja 27. redovne sjednice Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine...

BiznisIstaknuto

Tri firme iz FBiH su uvezle govedinu i svinjetinu iz Argentine

Predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić saopštio je danas da je dao...

Almedin Aliefendić
Bosna i HercegovinaVijesti

Nakon mjeseci čekanja: Povećanje penzija za 17% konačno pokrenuto

Nakon višemjesečnih najava i odgađanja, Vlada Federacije BiH je na sjednici održanoj...

Bosna i HercegovinaVijesti

Sindikat policijskih službenika FUP-a podržao zakonske izmjene koje je predložio ministar Isak

Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova (FMUP) dobilo je podršku Sindikata policijskih službenika Federalne...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

BHRT ulazi u Novu godinu sa starim problеmima

BHRT ulazi u Novu godinu sa starim finansijskim problеmima. Bliži se kraj...

Bosna i HercegovinaVijesti

Danas je Badnji dan: Posna večera, božićni običaji i bdjenje

Badnjak, dan uoči Božića, u kršćanskoj tradiciji ima posebno značenje i obiluje...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Vlada FBiH izglasala: Penzije će u 2026. rasti 17,2 posto

Vlada Federacije BiH je na današnjoj sjednici, na prijedlog Federalnog ministarstva rada...