Početna Vijesti Zagađen zrak i dalje u kotlinama srednje i sjeveroistočne Bosne

Zagađen zrak i dalje u kotlinama srednje i sjeveroistočne Bosne

3

Zagađen zrak i dalje karakteriše dolinske i kotlinske krajeve srednje i sjeveroistočne Bosne. U odnosu na prethodni dan u srijedu su srednje vrijednosti koncentracija bile više u prosjeku za 10 do 15 posto.

Srednje dnevne koncentracije prašine PM10 u Sarajevu su se, u zavisnosti od mjernog mjesta, kretale između 65-120 ug/m3 (propisana granična vrijednost 50 ug/m3). U Sarajevu nje bilo visokih koncentracija drugih mjerenih polutanata.

U Zenici su jučer prekoračene na svim mjernim mjestima propisane granične vrijednosti za prašinu PM10 (>50ug/m3) koje su se u zavisnosti od mjernog mjesta, kretale između 70 i 100 ug/m3, kao granične vrijednosti za sumpordioksid (>125 ug/m3) čiji su dnevni prosjeci iznosili između 160 i 200 ug/m3.

Na mjernim mjestima u Jajcu i Goraždu kvalitet zraka je ostao unutar propisanih granica.

Sumpordioksid je bio visok i u Živinicama (217 ug/m3), a koncentracije prašine su bile visoke na svim mjernim mjestima u tuzlanskom kantonu.

U Kaknju su koncentracije sumpora prekoračile propisane granične vrijednosti (125 ug/m3) i iznosile su visokih 350 ug/m3.


Jutros u 9.00 sati izuzetno visoke koncentracije sumprodioksida su u Zenici (od 400-900 ug/m3) dok su koncentracije ostalih polutanata na većini mjernih mjesta u Federaciji BiH nešto niže od jučerašnjih prosjeka.

Danas se očekuje zadržavanje istog trenda kao i prethodnih dana, a tokom sutrašnjeg dana u središnjim dijelovima države se očekuje poboljšanje meteoroloških uslova sa aspekta kvaliteta zraka koji bi se trebali zadržati i u petak, saopćeno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.

Ovo poboljšanje se očekuje i u prostoru Tuzlanskog kantona ali nešto slabijeg intenziteta.

Opšti geografski i meteorološki uslovi u zapadnoj Bosni i posebno u Hercegovini (njenom najvećem dijelu) su takvi da se ne očekuju značajna ili dugotrajna narušavanja kvaliteta zraka

Za provedbu koraka i mjera za sprječavanje prekomjernog zagađenja zraka nadležne su kantonalne i općinske institucije, dok su za savjetovanje o ponašanju građana u takvim situacijama nadležne zdravstvene institucije.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Okončana dramatična potraga na Bjelašnici: Pronađene izgubljene osobe – “Kreću se prema vozilima”

Gorska služba spašavanja Stanica Sarajevo uspješno je okončala dramtični potragu na Bjelašnici....

Crna HronikaVijesti

Braća “Dalton” ostaju iza rešetaka zbog krađe 110 hiljada KM

Elvir i Zijad Jusufović iz Ilijaša, u javnosti poznati kao “braća Dalton”,...

SvijetVijesti

Meteorolog šokirao region: Stižu zima i snijeg kakvi nisu viđeni u posljednjih 40 godina

Najnoviji meteorološki proračuni ukazuju na mogućnost povratka zime kakvu Srbija nije iskusila...

Vijesti

Predložen pritvor za Ajanovića, mjere zabrane za Hakalović

Danas bi trebalo biti održano ročište Muhamedu Ajanoviću i Dalili Hakalović, koji...

SvijetVijesti

Napadi na Ukrajinu, Poljska zatvorila aerodrome i podigla avione

Ruske snage su napale tokom noći i jutra grad Kijev i nekoliko...

SvijetVijesti

U italijanskom selu rođena prva beba poslije 30 godina

Rođenje bebe Lare Bussi Trabucco u selu Pagliara dei Marsi u italijanskom...

Bosna i HercegovinaVijesti

Granica BiH – Hrvatska: U 2025. duplo manje pokušaja ilegalnih prelazaka

Ove je godine primjetan pad broja ilegalnih prelazaka granice, za čak 50...