Od srijede ujutro, kada je u svečanoj procesiji tijelo preminulog pape Franje prebačeno u Baziliku sv. Petra, kroz nju je prošlo 150.000 ljudi iz cijelog svijeta. Papin kovčeg je večeras zatvoren, a sahrana će se održati sutra ujutro.
Obred prije zatvaranja kovčega
U papin kovčeg je prije obreda pečaćenja, među ostalim, položeno 12 kovanica, svaka za godinu njegova pontifikata, te kratak zapis i izvještaj o njegovu papinstvu. Obred je predvodio kardinal Kevin Farrell, komornik Svete rimske Crkve.
Rijeke vjernika dolaze u Rim kako bi prisustvovale sutrašnjoj sahrani pape Franje, a očekuje se dolazak brojnih delegacija iz cijelog svijeta.
U Rimu su uvedene snažne mjere sigurnosti, tisuće volontera i policajaca, sistem protiv bespilotnih letjelica, snajperisti na krovovima i borbeni avioni spremni za polijetanje.
U BiH sutra Dan žalosti
Sahrani će prisustvovati i delegacija iz Bosne i Hercegovine predvođena predsjedavajućom Predsjedništva BiH Željkom Cvijanović, a činit će je još Denis Bećirović, član Predsjedništva BiH i Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH.
Večeras je u Katedrali Srca Isusova u Sarajevu održana misa zadušnica za papa Franju kojoj je prisustvovao veliki broj vjernika.
Predvodio ju je apostolski nuncij u Bosni i Hercegovini Francis Assisi Chullikatt, u zajedništvu s nadbiskupom metropolitom vrhbosanskim mons. Tomom Vukšićem i svećenicima. Donesene su i druge upute u Vrhbosanskoj nadbiskupiji. Tako će se na dan ukopa tijela pape Franje ili prvi sljedeći slobodni dan u svim crkvama će se uz učešće vjernika, slaviti misa zadušnica.
Također, u trenutku kada u Rimu započnu pogrebni obredi, crkvena zvona širom Vrhbosanske nadbiskupije oglasit će se i zvoniti deset minuta, prema mjesnom običaju. Pozvan je i svaki drugi sveštenik Vrhbosanske nadbiskupije da prikaže još jednu svetu misu s namjerom za pokoj duše pape Franje.
Podsjetimo, papa Franjo je u februaru primljen u bolnicu u Rimu s bronhitisom, koji se razvio u obostranu upalu pluća. Otpušten je nakon 38 dana kako bi nastavio oporavak u svojoj vatikanskoj rezidenciji.
Preminuo je u ponedeljak u ponedjeljak 21. aprila drugog dana Uskrsa u 88. godini u 7:35 sati u svojoj rezidenciji, Domu svete Marte u Vatikanu. Uzrok smrti bio je moždani udar i zatajenje srca.
U subotu 26. aprila, nakon sahrane koja će se održati u 10:00 sati u bazilici sv. Petra, kovčeg pape Franje bit će prenesen u crkvu Santa Maria Maggiore, gdje će biti pokopan u niši između Pavlinske kapele i Sforzine kapele, u lijevom brodu. Na njegovom nadgrobnom spomeniku, po njegovoj izričitoj želji, bit će samo riječ: “Franciscus“. Kovčeg će biti postavljen u golu zemlju, kao znak poniznosti i jednostavnosti. Očekuje se prisustvo brojnih svjetskih lidera na papinoj sahrani, uključujući predsjednike i premijere iz Sjedinjenih Američkih Država, Francuske, Španije, Brazila, Poljske, Velike Britanije i Ukrajine.