Zašto se ženske i muške košulje kopčaju različito?

Dugmad na muškim i ženskim košuljama nalaze se na suprotnim stranama pa se zato košulje drugačije kopčaju i to vjerovatno svako od nas zna. Međutim, znate li zašto je to tako?

Postoji pet teorija koje pokušavaju dati objašnjenje na ovu “misteriju”, a sad na vama je da odaberete koja najviše “pije vode”.

Žene iz visokih društvenih slojeva nisu se same odijevale

Ovo je jedan od najčešće spominjanih razloga zašto se ženske košulje kopčaju na lijevu stranu. Naime, sluškinjama dešnjakinjama tako je bilo lakše zakopčati košulje i bluze bogatih dama kojima su pomagale da se odjenu. Ipak, postoje neke nejasnoće u vezi ove teorije jer su u 17. i 18. stoljeću i muškarce također odijevali sluge. Nadalje, dugmad su na ženskoj odjeći bili rijetki sve do 18. stoljeća, a isključivo na lijevu stranu počeli su se stavljati poslije 1860. godine.

“Obične” žene kopirale stil odijevanja bogatašica

Smatra se da su dugmad, nakon što su se pripadnici visokih slojeva počeli odijevati sami, ostala na lijevoj strani kako bi “obične” žene mogle kopirati stil odijevanja bogatašica. U prošlosti dugmad su bila vrlo skupa.

Dojenje

Većina ljudi su dešnjaci i žene su obično svoje bebe držale s lijevom rukom pa jedna teorija kaže da im je stavljanje dugmeta na lijevu stranu olakšavalo dojenja jer im je na taj način bilo lakše raskopčati košulju i dojiti sa slobodnom rukom.

Jahanje

S obzirom na to da su žene u prošlosti jahale konja sjedeći postrance okrenute na desno, kopčanje košulje na lijevu stranu navodno je smanjivalo ulaženje vazduha, odnosno puhanje kroz košulju.

Napoleon

Postoji priča prema kojoj su žene ismijavale Napoleonovu pozu s rukom gurnutom u prorez prsluka (što je tada bio znak dostojanstva) i podrugljivo je oponašale zbog čega je francuski imperator naredio da se ženske košulje proizvode s kopčanjem na lijevu stranu, odnosno na suprotnu stranu od muških košulja kako mu se više ne bi mogle rugati.