Početna Biznis Zašto zabrana izvoza iz BiH nije smanjila cijenu peleta i ogrjevnog drveta?

Zašto zabrana izvoza iz BiH nije smanjila cijenu peleta i ogrjevnog drveta?

69

Tromjesečna zabrana izvoza peleta i ogrjevnog drveta i peleta nije snizila cijenu ovih energenata, a zabrana izvoza po odluci Vijeća ministara Bosne i Hercegovine istječe 24. septembra ove godine, dok je Vlada FBiH zatražila da se zabrana izvoza produži do kraja godine.

Iz Federalne uprave za inspekcijske poslove tvrde da su u vrijeme zabrane izvršili desetke kontrola proizvođača, prerađivača i trgovaca ogrjevnim drvetom i peletom po odluci Vlade Federacije BiH i da će nastaviti to raditi i u septembru.

Prilikom kontrola utvrdili su da se maloprodajne cijene za cijepano ogrjevno drvo kreću u rasponu od 110 KM do 254 KM po metru kubnom, a za pelet u rasponu od 500 KM do 690 KM po toni.

– Kod pojedinih proizvođača i trgovaca utvrđene su i nezakonitosti u poslovanju. Nastavit ćemo kontrole i u ovom mjesecu i provjeriti dokumentaciju i to je što možemo uraditi, ali na cijenu ogrjevnog drveta i peleta inspekcija ne može utjecati. Radi se o slobodnom formiranju cijena i prema zakonu to se ne može nikome ograničiti, a nije određena ni najviša ni najniža cijena, a ni marža. I inspekciji se građani svakodnevno obraćaju i ukazuju na visoke cijene ovih energenata i mi ne možemo ništa učiniti po tom pitanju jer cijena peleta i ogrjevog drveta nije ograničena – izjavio je za Faktor Elmir Ramić, glavni tržišni inspektor Federacije BiH.

Sve ostalo je u nadležnosti Ministarstva trgovine Vlade FBiH, dodaje Ramić, a u ovom ministarstvu su nam rekli da su zatražili od Vijeća ministara BiH da se produži zabrana izvoza ogrjevnog drveta i peleta do kraja 2022. godine.

– Čekamo šta će odlučiti Vijeće ministara BiH. Međutim, najvažnije je da se iste mjere primjenjuju u oba entiteta, i Federaciji BiH i Republici Srpskoj. Ako bi se mjere usaglasile oko najviše cijene ogrjevnog drveta i peleta, to bi bilo dobro. Ukoliko bi se u jednom entitetu ograničile cijene ovih energenata u drugom ne ograniče, onda to opet ne bi bilo dobro ni za proizvođače, trgovce i građane BiH – pojasnili su iz Ministarstva trgovine BiH.

Možda vas zanima

CIK BiH upisao još četiri osobe na spisak za glasanje van BiH

Centralna izborna komisija (CIK) BiH donijela je danas, 13. avgusta, odluku o...

Evropa se najbrže zagrijava na svijetu, šta je razlog

Cijeli svijet postaje sve topliji, ali Evropa se zagrijava dvostruko brže od...

Pripadnici Deminerskog bataljona OS BiH pružili pomoć učesnicima saobraćajne nezgode

Pripadnici Deminerskog bataljona Brigade taktičke podrške Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, vodnik...

Počeli radovi u Novobrdskoj ulici: Nakon kolektora slijedi sanacija 600 metara puta

U gornjem dijelu Novobrdske ulice u MZ Stari Grad počeli su radovi...

Sutra će biti isplaćen regres za oko 8.300 zaposlenih u institucijama i ustanovama u ZDK

Ministarstvo finansija Zeničko-dobojskog kantona izvršilo je sve neophodne radnje za sutrašnju isplatu...

Zatvorenik iz Visokog preminuo u bolnici nakon pokušaja samoubistva

Enver Burić zvani Braco (48) iz Visokog preminuo je u Kantonalnoj bolnici...

“Tojota” povlači 655.000 vozila zbog greške na displeju

Proizvođač automobila “Tojota” potvrdio je da povlači sa tržišta oko 655.000 vozila...

Sjajna Lana Pudar u polufinalu Evropskog prvenstva

Najbolja bosanskohercegovačka plivačica Lana Pudar nastavila je nastupe na Evropskom prvenstvu plasmanom...