Početna Svijet Zatvaraju se hoteli na Makarskoj rivijeri, nije pomogla ni nikad bolja i sunčanija posezona, a ovo je razlog…

Zatvaraju se hoteli na Makarskoj rivijeri, nije pomogla ni nikad bolja i sunčanija posezona, a ovo je razlog…

5

Iako su hoteli u Dalmaciji radili bolje nego ikada prije, a Split će prvi put i zimi biti povezan s nekoliko evropskih metropola direktnim zračnim linijama, hotelijeri su, pritisnuti visokim računima za struju, odlučili zatvoriti vrata.

Tako će cijela Makarska rivijera, koja ljeti ostvaruje milione noćenja, ovu zimu ostati na samo dva ili tri otvorena manja hotela.

Od vrata do vrata, od hotela do hotela. Svugdje isto. Hoteli su na Makarskoj rivijeri zatvoreni. Nisu pomogli ni sjajna sezona ni rast prihoda. Nije pomogla ni nikad bolja i sunčanija posezona.

Uplatnice za struju su, kažu za HRT u Brelima, omča oko vrata.

– Troškovi su otišli u nebesa da se jednostavno ne isplati. Nešto što ste plaćali 100 sada je 300, isto tako cijena hrane je išla gore. Sami znamo da cijene padaju u novembru tako da troškovi ruše prihode i mi smo zatvorili – kaže Krunoslav Šošić, voditelj destinacije, Bluesun Hotels.

Pozdravljaju više direktnih letova prema Dalmaciji ove zime, ali sve je to premalo.


– Mislim da bi država trebala stimulirati puno više letova prema Splitu, Dubrovniku, Zadru, jer pogledajte kakvo je vrijeme ovdje, kod nas je ljeto i cijela Evropa bi bila tu – kaže Šošić.

U Splitu druga priča. Ipak će se raditi.

– Mi ostajemo već tradicionalno otvoreni kroz cijeli zimski period, veselimo se što ćemo imati lokalne goste, goste iz regije da dođu na wellness vikend, uživaju u gastro-delicijama i suncu – kaže Kristina Rogaljska, direktorica prodaje, Radisson Blue.

– Postoje hotelske kuće i to veliki broj kada govorimo o Splitu koje su unaprijed razmišljale i potpisale Ugovore s opskrbljivačima energije tako da oni imaju zagarantiranu cijenu i sama ta energija neće utjecati na izlaznu cijenu koju plaća gost – kaže Joze Tomaš, direktor Županijske komore Split.

Na otocima kao i na Makarskoj rivijeri hoteli ove zime neće raditi, a nakon 50 godina zbog visokih troškova prvi put vrata je zatvorila i Medena pokraj Trogira, prenosi BiznisInfo.


Možda vas zanima

SvijetVijesti

U italijanskom selu rođena prva beba poslije 30 godina

Rođenje bebe Lare Bussi Trabucco u selu Pagliara dei Marsi u italijanskom...

SvijetVijesti

Obustavljen postupak protiv dijela okrivljenih u slučaju pada nadstrešnice u Novom Sadu

Vanpretresno vijeće Višeg suda u Novom Sadu obustavilo je kazneni postupak protiv...

SvijetVijesti

Orban: Evropa se približava ratu, 2025. možda posljednja godina mira

Mađarski premijer Viktor Orban dao je božićni intervju za list Magyar Nemzet....

SvijetVijesti

Užasan snimak kruži internetom: Pitbull izujedao jednogodišnje dijete

U centru New Yorka došlo je do uznemirujućeg incidenta kada je pitbull...

SvijetVijesti

Bill Clinton traži od Trumpa da objavi sve fajlove o Epsteinu

Iz kruga bliskog bivšem američkom predsjedniku Billu Clintonu upućen je poziv Ministarstvu...

SvijetVijesti

Skandalozna proslava Sindikata ZET-a: Plesali goli pa pretukli člana benda

​Božićna proslava Sindikata ZET-a, javnog prevoza u Zagrebu, održana 19. decembra u...

SvijetVijesti

EU produžila sankcije Rusiji za još šest mjeseci zbog rata u Ukrajini

Vijeće Evropske unije (EU) danas je produžilo ekonomske sankcije protiv Rusije za...

SvijetVijesti

Nestanak struje u San Franciscu ostavio 130.000 domova i preduzeća u mraku

Široko rasprostranjeni nestanak električne energije u subotu je pogodio veći dio sjevernog...