Zatvoren još jedan veliki pogon u BiH, bez posla ostalo 70 radnika

49

Globalna ekonomska kriza posebno je pogodila tekstilnu industriju, koja i na europskom tržištu bilježili stalan pad prodaje. Ta se kriza posebno odrazila na Bosnu i Hercegovinu, koja nije članica Europske unije, te su mnogi proizvodni pogoni i u našoj zemlji posljednjih mjeseci zatvoreni.

Nažalost, pogonima Preventa, Alme Rasa i drugih proizvođača tekstila u nekoliko gradova i općina u BiH pridružila se i Globus-konfekcija d. d. iz Kiseljaka, koja je također nedavno ugasila proizvodnju. Tu nam je informaciju potvrdila direktorica Michaela Puljić, poduzetnica koja je na čelu Globus-konfekcije Kiseljak posljednjih 20 godina, piše Večernji list.

“Istina je da smo zaustavili proizvodnju. Na to su nas primorala kretanja na globalnom tržištu, ali i potezi našeg partnera iz Njemačke koji nam je od svibnja obustavio sva plaćanja. Vjerujte da mi je sve to jako teško palo, kao i radnicama, ali u ovom trenutku ne vidim drugog rješenja osim zatvoriti pogon. Posljednjih mjeseci pokušavala sam pronaći nove partnere, ali to je, kada je u pitanju BiH, jako teško jer ulagači traže sigurnost i između zemalja članica Europske unije i onih koje to nisu biraju ulagati u prostor EU-a, gdje im je sve znatno lakše, nema carina, a i sigurnost je puno veća”, kazala je Michaela Puljić, poduzetnica koja je na čelu Globus-konfekcije Kiseljak posljednjih 20 godina.

Navela je kako će radnice dobiti otpremninu u skladu sa Zakonom o radu FBiH.

“Kako bih ispoštovala radnike i njihova prava po pitanju otpremnine, pokrenut je postupak prodaje nekretnine poduzeća. Nikad u ovih 20 godina nije im kasnila plaća. Žao mi je, kao i njima, što sam prisiljena zatvoriti pogon, ali vjerujte sve sam pokušala da se to ne dogodi”, dodala je.

Uz dugogodišnju tradiciju proizvodnje, Globus-konfekcija d. d. mnogima će ostati u sjećanju po kvaliteti proizvoda. No, kvaliteta očito više nije dovoljna, tržište je prema industriji tekstila nemilosrdno.

Cijenu, nažalost, uvijek plaćaju oni najslabiji, posebno oni kojima do mirovine ostaje još nekoliko godina te će im biti teže doći do novog zaposlenja. Za Kiseljak zatvaranje Globus-konfekcije d. d. ima dodatnu težinu jer je većina radnica iz ovog mjesta.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

“Sjećam se samo zvuka eksplozije”: Ljubiša Karović čudom preživio nesreću na letu Ryanaira

Prvo čega se Ljubiša Karović sjeća nije trenutak kada je gotovo izvučen...

Umrla Olivera Katarina koja je posvetila album ratnom zločincu Radovanu Karadžiću: “Bila sam na ratištu”

Poznata jugoslovenska gumica i pjevačica Olivera Katarina preminula je u 87. godini...

Oružane snage BiH se pojačavaju: Helez danas potpisuje ugovor o velikoj nabavci

Zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i ministar odbrane BiH Zukan...

Krvava opsada: Na današnji dan je na Sarajevo ispaljeno 3.777 granata

Jezivi rekord od 3.777 ispaljenih granata na Sarajevo, u jednom danu, zabilježen...

Visoko: Provala u porodičnu kuću, otuđen televizor

Dana 20.07.2026 godine, u dežurnu službu Policijske stanice Visoko je prijevljeno da...

Grad Visoko nakon požara u Malom Čajnu: Slijede pojačane kontrole i krivične prijave

Povodom jučerašnjeg događaja u Mjesnoj zajednici Gračanica, naselje Malo Čajno, u Gradskoj...

U izraelskom napadu na Gazu ubijena šestočlana palestinska porodica

U izraelskom zračnom napadu izvedenom u utorak u gradu Gazi poginuli su...

Ovo je mladić koji je preminuo nakon udesa s romobilom u Sarajevu

Vitez je pogodila vijest o smrti Kenana Đelilovića (2001. – 2026.), koji...