Početna Istaknuto Zbog izbora u SAD i Trumpa, Zelenskij donio odluku: Ukrajina je spremna razgovarati o miru

Zbog izbora u SAD i Trumpa, Zelenskij donio odluku: Ukrajina je spremna razgovarati o miru

19

Kremlj je s oprezom reagirao na izjave ukrajinskog predsjednika, koji je dan ranije pokazao otvorenost prema razgovorima s Moskvom, prvi put od proljeća 2022., spomenuvši rusku prisutnost na budućem mirovnom samitu.

Volodimir Zelenskij u ponedjeljak je rekao da je za sudjelovanje Moskve na budućem samitu, nakon konferencije o miru o Ukrajini organizirane sredinom juna u Švicarskoj. Konferenciji je tada prisustvovalo više desetaka svjetskih čelnika, no Rusija nije bila pozvana.

“Prvi mirovni samit uopće nije bio mirovni samit, stoga očigledno prvo moramo shvatiti što gospodin Zelenskij pod tim misli”, kazao je glasnogovornik ruskog predsjedništva Dmitrij Peskov u intervjuu za tv kanal Zvezdu.

Zelenski je ranije rekao da u novembru mjesecu u kojem se u SAD-u održavaju predsjednički izbori, želi predstaviti “plan o pravednome miru”, nakon gotovo dvije i pol godine velikog sukoba koji kao posljedicu ima stotine hiljada žrtava.


Kazao je i kako želi da “ruski predstavnici” sudjeluju na sljedećem summitu o miru u Ukrajini, čiji datum još nije određen. Gotovo 20 posto ukrajinskog teritorija još uvijek je pod ruskom okupacijom, a izgledi za prekid vatre su minimalni.

No, ovo je prvi put od neuspjelih pregovora u proljeće 2022. i nakon ruskog napada na Ukrajinu 24. februara da je Volodimir Zelenskij iznio zamisao o razgovoru s Moskvom a da prethodno nije tražio rusko povlačenje s ukrajinskog teritorija.

No Zelenskij nije spominjao prekid neprijateljstava, već uspostavu “plana” na trima područjima. To su energetska sigurnost Ukrajine, čija je infrastruktura opustošena u ruskim bombardiranjima, slobodna plovidba Crnim morem, ključna za ukrajinski izvoz, i razmjena zarobljenika.

Istodobno se na frontu ne nazire odlučujuće napredovanje ni s jedne strane.


Možda vas zanima

Sport

Statističari ponizili Zrinjski: Evo kolike su mu šanse da izbaci Crystal Palace

Uprkos tome što ima aktivan rezultat iz prve utakmice protiv Crystal Palacea...

Visoko

Podrška domaćoj proizvodnji: Ministar Čajić posjetio uspješne farme u Visokom

Ministar za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Zeničko-dobojskog kantona Jasmin Čajić sa svojim...

Crna HronikaIstaknuto

Irfan Karić na ročištu: Ovo je jedina mrlja u mom životu, našao sam se na pogrešnom mjestu

Tužilaštvo Kantona Sarajevo predložilo je Općinskom sudu određivanje jednomjesečnog pritvora Irfanu Kariću,...

Biznis

Aljoša Čampara zatvorio privatnu firmu u Istočnom Sarajevu: Imao velike planove, ali…

Aljoša Čampara, delegat Naroda i pravde (NIP) u Domu naroda Federacije BiH...

Crna Hronika

SIPA: U Zenici lišena slobode osoba koja je godinama bila u bjekstvu

Pripadnici Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) lišili su slobode na području...

Smrtovnice

HUSEINOVIĆ (Mustafa) MUJO 23.02.2026. u 14:00 sati

HUSEINOVIĆ (Mustafa) MUJO 23.02.2026. u 14:00 sati

Vijesti

Mišić: Zahtjev jasan, januarsku platu isplatiti u potpunosti

Predsjednik Sindikalne organizacije banjalučkog Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje Slađana Mišić...

Sport

Premijer liga BiH u futsalu: “Lomi” se za opstanak, derbi Bubamare i Mostara SG

U ovom kolu igra se nekoliko jako interesantnih utakmica. Prvo, krenimo od...