Početna Bosna i Hercegovina “Zbog neizgradnje Bloka 7 u BiH će poskupiti struja, a 15.000 rudara ostati na cjedilu”

“Zbog neizgradnje Bloka 7 u BiH će poskupiti struja, a 15.000 rudara ostati na cjedilu”

3

Ako projekt izgradnje Bloka 7, termoelektrane Tuzla ne bude realiziran Bosna i Hercegovina morat će uvoziti električnu energiju, što će rezultirati poskupljenjem cijene struje, kazao je u intervjuu za bh. izdanje Večernjeg lista inženjer rudarstva i bivši ambasador BiH u Narodnoj Republici Kini Borislav Marić.
Komentirajući ekonomsku saradnju BiH i Kine, Marić je spomenuo infrastrukturne projekte u cestogradnji i energetici.
“Nažalost, već neko vrijeme se čeka finalna faza izgradnje Bloka 7, koja bi omogućila da Federacija, a samim tim i BiH, ima energetsku neovisnost i riješi pitanje preko 15.000 rudara čija je egzistencija bez izgradnje Bloka 7 itekako upitna. Ne samo to. Stanovnici BiH mogli bi doživjeti poskupljenje električne energije ako ne budu izgrađene zamjene ili nove termoelektrane koje bi zamijenile one visoko zagađujuće koje se planiraju zatvoriti od 2024”, kazao je Marić.


Prema njegovim riječima, dekarbonizacija će neminovno doći i ugljen će se postupno ukinuti, ali, kako je istaknuo, postupno je ključna riječ.

“Trenutno, termoelektrane na ugljen godišnje proizvodu oko 70 posto ukupne proizvodnje električne energije u BiH. Oni su najveći i najpouzdaniji izvor opskrbe električnom energijom, jer proizvodnja hidroenergije, čiji je instalirani kapacitet čak nešto veći od toplinske energije, varira s godišnjim dobima i sve je više pogođena sušom u posljednjem desetljeću”, dodao je.

U slučaju da taj projekt ne bude realiziran BiH će svoje potrebe za električnom energijom morati podmirivati većim uvozom, što će povećati troškove opskrbe strujom i stvoriti veće financijske obaveze, smatra Marić.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Nedim Sladić otkrio kakvo vrijeme nas očekuje u danima Nove godine

Do kraja godine, prema najavio Nedima Sladića, meteorologa, biće bez većih meteoroloških...

Bosna i HercegovinaVijesti

Na 10 vozila SPISKANO 3,5 MILIONA KM: Ovo je najskuplji auto uvezen u BiH ove godine

Dok se većina građana Bosne i Hercegovine suočava s niskim primanjima i...

Bosna i HercegovinaVijesti

Okončana dramatična potraga na Bjelašnici: Pronađene izgubljene osobe – “Kreću se prema vozilima”

Gorska služba spašavanja Stanica Sarajevo uspješno je okončala dramtični potragu na Bjelašnici....

Bosna i HercegovinaVijesti

Granica BiH – Hrvatska: U 2025. duplo manje pokušaja ilegalnih prelazaka

Ove je godine primjetan pad broja ilegalnih prelazaka granice, za čak 50...

Bosna i Hercegovina

Optužnica protiv bivšeg direktora: Državna mašina od 160.000 KM korištena privatno

Posebni odjel za suzbijanje korupcije, organizovanog i međukantonalnog kriminala Vrhovnog suda FBIH...

Bosna i HercegovinaVijesti

CIK BiH traži osoblje za uvođenje specifičnih izbornih tehnologija

Centralna izborna komisija (CIK) BiH objavila je da je na osnovu Odluke...

Bosna i HercegovinaVijesti

Jablanica nabavlja sisteme za uzbunjivanje

Općinski štab civilne zaštite Jablanica donio je odluku o nabavci sistema za...

Bosna i HercegovinaVijesti

Elektronski potpis u BiH: Prepucavanje na relaciji IDDEEA, UIO BiH i PU FBiH

Nakon gotovo dvadeset godina, IDEEAA je 1. jula uspostavila aplikaciju za izdavanje...