Zbog Protokola propali organi dječaka iz Tešnja, mogao se spasiti još najmanje jedan život

Protokol o saradnji u području pribavljanja i presađivanja ljudskih organa u svrhu liječenja između FBiH i Hrvatske bio je snazi do decembra 2015. Da je produžen na vrijeme, organi dječaka iz Tešnja, koji je preminuo početkom sedmice nakon teške saobraćajne nesreće, mogli su spasiti barem još jedan ljudski život.

Bubrezi dječaka donirani su dvjema oboljelim Tuzlankama koje su bile na programu hemodijalize. Ostali organi nisu iskorišteni, jer u BiH nije bilo adekvatnih primalaca, a zbog pravnih prepreka nisu mogli biti ponuđeni Eurotransplantu.

Prolongirano zbog izbora

Ovo ni na koji način nije umanjilo humani gest dječakovog oca, koji je u saobraćajnoj nesreći izgubio i suprugu i kćerku, te uprkos velikoj tragediji smogao snage i dao pristanak za doniranje organa. Međutim, dovelo je do toga da se upitamo da li su nadležni mogli učiniti više i na vrijeme produžiti Prokol sa Hrvatskom. To bi Federaciji BiH omogućilo da putem Croatiatransplanta ponudi organe Eurotransplantu i tako stekne pravo da od ove međunarodne organizacije dobije organe potrebne pacijentima u našoj zemlji.

U Federalnom ministarstvu zdravstva tražili smo odgovor zašto ove pravne prepreke nisu otklonjene.

-Na vrijeme smo inicirali da se Prokol produži, ali zbog političke situacije u Hrvatskoj, odnosno izbora i uspostave nove vlasti to je malo prolongirano. U svakom slučaju, obje strane su iskazale spremnost za to. Bili smo zadovoljni saradnjom na osnovu protokola koji je podrazumijevao razmjenu organa na načelima solidarnosti i reciprociteta u smislu da kada mi imamo osobu sa potvrđenom moždanom smrti i saglasnost za eksplantaciju organa, ukoliko nemamo adekvatnog primaoca u BiH, onda taj organ damo Hrvatskoj, koja je članica Eurotransplanta. To je onda nama davalo mogućnost da naš pacijent bude stavljen na njihove liste čekanja – rekao nam je glasnogovornik ministarstva Zlatan Peršić.

U okviru saradnje sa Hrvatskom dva pacijenta iz BiH otišla su na transplanatciju jetre i tako dobili šansu za oporavak. Protokol je omogućavao da se prioritetni kandidati iz FBiH za transplantaciju srca i jetre, te iznimno djeca za bubreg, uvrste na liste čekanja za presađivanje preko izabranih transplantacijskih centara u Hrvatskoj. Još nije poznato da li će se novi protokol odnositi na iste organe.

Multiorganske transplantacije

Razgovarali smo i sa predsjednikom Udruženja dijaliznih i transplantiranih bolesnika FBiH Tomislavom Žuljevićem. Kaže da nije smjelo doći do ovakvog administrativnog propusta.

-Član tima za eksplantaciju iz Kantonalne bolnice Zenica rekao mi je da je zaista propala jetra zato što nije obnovljen sporazum sa Hrvatskom. Bio sam mnogo razočaran i bilo mi je teško zato što je taj organ mogao spasiti najmanje jedan ljudski život – govori Žuljević.

Smatra da bi bilo dobro kada bi se protokol sa Hrvatskom proširio uvrštavanjem multiorganske transplantacije, gušterača – bubreg i gušterača – jetra.

-Ima dijabetičara koji su na dijalizi i njima ne vrijedi presaditi samo bubreg jer nakon izvjesnog vremena sigurno će doći do njegovog oštećenja. Takve multiorganske transplantacije nisu još rađene u BiH, a mogle bi uz superviziju stručnjaka iz inostranstva – navodi Žuljević.

Također, zaključuje da bi usvajanje Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o transplantaciji organa i tkiva u svrhu liječenja bilo dobar temelj za povećanje broja transplantacija, a tako bi i sporazum sa Hrvatskom imao više smisla. Izmjene Zakona, kojima se uvodi „pretpostavljeni pristanak“ za doniranje organa, naći se se pred Domom naroda Federalnog parlamenta 21. aprila.