Početna Istaknuto Zbog ratnih zločina u Visokom: Optuženo šest pripadnika Armije BiH

Zbog ratnih zločina u Visokom: Optuženo šest pripadnika Armije BiH

43

Tužilac Posebnog odjela za ratne zločine Tužilaštva BiH podigao je optužnicu protiv šest osoba zbog ratnih zločina počinjenih u Visokom. Optužnicom su obuhvaćeni: Zijad Kadrić, rođen 1951. godine u Čajniču, Hajrudin Halilović, rođen 1959. godine u Prijepolju, Asim Hamzić, rođen 1948. godine u Prijepolju, Miralem Čengić, rođen 1960. godine u Pljevljima, Samir Selimović, rođen 1969. godine u Kaknju i Amir Murtić, rođenog 1971. godine u Visokom.

– Optuženi se terete, da su za vrijeme rata i oružanog sukoba, u periodu od maja pa do kraja 1992. godine, u zarobljeničkom objektu-logoru koji se nalazio u kasarni “Ahmet Fetahagić”, kao pripadnici Općinskog štaba TO Visoko, OS ARBiH generalštaba, SJB i vojne policije ARBiH u Visokom, postupali protivno odredbama Ženevske konvencije o zaštiti civilnih osoba za vrijeme rata, te sistematski i kontinuirano vršili mučenja, nečovječna postupanja, pljačkanje, fizičko i psihičko zlostavljanje žrtava, civila srpske nacionalnosti sa područja Visokog, među kojima i žena, djece i maloljetnika, kao i osoba starije životne dobi.

Prema navodima optužnice, u zarobljavanju i zlostavljanju u navedenom logoru, u periodu od oko osam mjeseci bilo je više stotina civila, sa područja Visokog i okoline, koji su držani bez dovoljno hrane, osnovnih higijenskih uvjeta, u neuvjetnim i pretrpanim prostorijama, gdje su bili podvrgnuti svakodnevnim zlostavljanjima, premlaćivanjima, mučenju, nečovječnom postupanju, različitim oblicima psihičkog i fizičkog zlostavljanja, te naročito ponižavajućim postupcima prema zatvorenicima ženskog spola i malodobnim osobama, a prvooptuženi, umjesto da postupi u skladu sa svojim dužnostima i spriječi mučenje i nečovječno postupanje kojeg je bio svjestan i znao za njih, te zaštiti zarobljene civile, nije poduzeo mjere zaštite, čime je omogućio drugim optuženima kao i ostalim NN osobama, kontinuirano i sistematskog zlostavljanje žrtava.

Radnje koje se osumnjičenim licima stavljaju na teret, opisane su u 109 tačaka i podtočaka optužnice, koju će tužilaštvo dokazivati sa pozivanjem 90 svjedoka i stručnih vještaka i ulaganjem većeg broja dokaznih materijala, stoji u informaciji Tužilaštva BiH.

Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.

Možda vas zanima

IstaknutoVisoko

Vatrogasci intervenisali nakon požara na automobilu u Visokom

U blizini Betonskog mosta, na ulazu u centar Visokog, danas je došlo...

Bosna i HercegovinaVijesti

Žalba na presudu: Vuković traži poništenje kazne zbog prijetnji Seni Uzunović

Odbrana Ljubana Vukovića zatražila je da prvostepena sudska odluka kojom je osuđen...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Usklađivanje mjera između entiteta: Stroža kontrolu Bookinga i Airbnb-a u BiH

Ministar trgovine i turizma RS Ned Puhovac, federalni ministar trgovine Amir Hasičević...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

BiH u aprilu posjetilo 160.780 turista, najviše iz Srbije

Bosnu i Hercegovinu je aprilu 2026. godine posjetilo 160.780 turista, što je...

Bosna i HercegovinaVijesti

Nakon skoro 10 godina sporova: Ministarstvo ponovo izdaje dozvolu za hidroelektranu Mirze Teletovića

Federalno ministarstvo okoliša i turizma pripremilo je novo rješenje kojim ponovo izdaje...

Vijesti

Nalozi za isplatu invalidnina za maj 2026. upućeni bankama

Federalno ministarstvo finansija saopćilo je da je osiguralo sredstva za isplatu invalidnina...

Promo

MOVE TV aktivirajte bez naknade i gledajte odmah!

Vaša televizija sada putuje s vama, omiljeni sadržaj je uvijek uz vas!...

Bosna i HercegovinaVijesti

U Vitezu neće biti javnog navijanja za Zmajeve: Općina odbila zahtjev

Odluka Općine Vitez da ne odobri organizaciju fan zone za praćenje nastupa...