Početna Biznis Zenički rudari obustavili proizvodnju

Zenički rudari obustavili proizvodnju

65

Rudari Zavisnog društva Rudnici mrkog uglja Zenica, odnosno jedinog preostalog jamskog pogona “Raspotočje”, obustavili su proizvodnju, potvrdio je predsjednik Sindikata pogona “Raspotočje” Nedžad Duraković.

Kako je naveo, proizvodnja je obustavljena juče u prvoj smjeni.

“Nismo dobili nijednu plaću u 2024. godini, odnosno zadnju smo plaću i naknadu za topli obrok dobili za decembar prošle godine, a već smo ušli u treći mjesec. Tako da se nastavljaju problemi iz prošle godine”, istakao je Duraković.

Naveo je kako se Uprava Javnog preduzeća Elektroprivreda Bosne i Hercegovine, odnosno vladajućeg društva, juče sastala te pokušala pronaći rješenje da isplati januarske plate.

“Niko od naše uprave niti od sindikata nije prisustvovao tom sastanku, ali koliko imamo informaciju nisu postigli dogovor. Trebali bi se sastati i danas, a nadamo se da će se uspjeti dogovoriti”, rekao je Duraković.

Prema njegovim riječima, pogon “Raspotočje” se, nakon velikog broja prekida proizvodnje tokom prošle godine, od decembra bori s obrušavanjem krovine ispred “širokog čela”.

“To su poslovi koje ljudi rade i mimo kolektivnog ugovora, a nekada smo u tome malo uspješniji, nekada malo manje uspješni. Prije 10-ak dan uspjeli smo osigurati uslove za koliko-toliko normalnu proizvodnju, ali i dalje nam se obrušava krovina ispred ‘širokog čela'”, naveo je Duraković, ističući kako u potpunosti razumije nezadovoljstvo radnika.

Možda vas zanima

Visoko

Ko će naslijediti Mirzu Ganića? Već se spominju dva imena iz SDA Visoko

Odluka aktuelnog gradonačelnika Visokog Mirze Ganića da se kandiduje za Federalni parlament...

IstaknutoVisoko

Visoko na nogama nakon velike pobjede Zmajeva!

Nakon fantastične pobjede nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine nad Katarom rezultatom 3:1...

Sport

Džeko ispisao historiju: 150. nastup za Bosnu i Hercegovinu

Kapiten fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine Edin Džeko upisao je još jedan...

Visoko

Humani heroji uz sportske heroje: Hitna pomoć Visoko bodri Zmajeve

Uposlenici Hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Visoko poslali su snažnu poruku podrške...

IstaknutoVisoko

Psi lutalice ponovo siju strah: Porodica iz Visokog pretrpjela veliki gubitak

U naselju Taukčići, koje pripada Mjesnoj zajednici Kula Banjer, dogodio se težak...

Bosna i HercegovinaVijesti

Hurtić na audijenciji kod pape Lava XIV: Poruke mira i poziv za posjetu BiH

Ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Sevlid Hurtić prisustvovao...

Vijesti

Miljenku Jergoviću uručena nagrada za književnost “Aleksandar Tišma”

Međunarodna nagrada za književnost „Aleksandar Tišma“ svečano je uručena bosanskohercegovačkom i hrvatskom...