Početna Bosna i Hercegovina 80% MRKOG UGLJA IZ BIH ODLAZI U SRBIJU. EVO PO KOJOJ CIJENI

80% MRKOG UGLJA IZ BIH ODLAZI U SRBIJU. EVO PO KOJOJ CIJENI

154

Bosna i Hercegovina izvezla je prošle godine šest puta više uglja nego u godinu ranije, a trend masovne rasprodaje ovog energenta započet u jeku svjetske energetske krize, nastavio se i u prva tri mjeseca 2023. godine.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, prošle godine smo izvezli čak 958.152 tone mrkog uglja za koji je naplaćeno 144,3 miliona maraka, dok smo godinu prije izvezli ‘samo’ 160.840 tona za 19,2 miliona maraka.

Najveći kupac i dalje je Srbija, u koju odlazi i do 80 posto mrkog uglja iz BiH, dok su Hrvatska, Austrija, Francuska i Mađarska kupci koji iz BiH nabavljaju daleko manje količine ovog energenta.

Kada se podaci pogledaju detaljnije, vidi se da je kupovina uglja u Srbiji ušla u “petu brzinu” u drugoj polovini prošle godine.

Ti podaci govore da je od 1. januara do 30. juna 2022. godine, Srbija od BiH kupila 109.214 tona mrkog uglja po cijeni od 15,4 miliona KM. U istom periodu godinu prije, Srbija je od nas kupila 46.482 tone za 5,9 miliona KM.

Nakon što je eksplodirala energetska kriza, od 1. jula 2022. godine do 31. decembra Srbija je u kupovini stigla do 958.152 tona uglja, što znači da je 850.000 tona kupljeno u drugoj polovini godine, dakle, osam puta više.

Trend kupovine nastavio se i u prvom kvartalu 2023. godine kada je izvezeno 309.786 tona za 52,8 miliona maraka.

Hipotetički govoreći, ako bi se ovaj trend nastavio zadatim tempom, do kraja godine bi količina mrkog uglja koji odlazi preko granice mogla da prebaci i 1,2 miliona tona.

Prema podacima Vanjskotrgovinske komore BiH mrki ugalj u Srbiju najviše izvoze rudnici iz Banovića, Foče, Ugljevika, Tuzle, Breze, Zvornika, Doboja, Živinica, Visokog i Brčko distrikta, izvijestio je Capital.

Možda vas zanima

SvijetVijesti

Njemačka planira reformu penzionog sistema: Viša dob i novi investicioni fond

Povjerenstvo koje je imenovao njemački kancelar Friedrich Merz predložilo je uvođenje penzionog...

Magazin

Sejo Brajlović unaprijed platio RTV taksu BHRT-u za 30 godina

Dok se BHRT godinama suočava s ozbiljnim finansijskim poteškoćama i neizvjesnom budućnošću...

BiznisIstaknuto

Gorivo u BiH najjeftinije od februara: Dizel već od 2,60 KM po litru

Dizel u Bosni i Hercegovini na pojedinim benzinskim pumpama trenutno košta oko...

Vijesti

Predsjedavajući Općinskog vijeća brutalno prijetio načelniku, psovao mu Boga

U zgradi Općine Bugojno jutros se dogodio ozbiljan incident kada je predsjedavajući...

Sport

Ovo je podatak koji najbolje oslikava rivalstvo Lea Messija i Cristiana Ronalda

Rivalstvo Lionela Messija i Cristiana Ronalda već gotovo dvije decenije predstavlja jednu...

BiznisIstaknuto

Bh. kompanije pred novim izazovom: EU uvodi stroža pravila za izvoz

Bosna i Hercegovina već raspolaže značajnim kapacitetima za prilagođavanje novim evropskim zahtjevima...

Biznis

Sarajevski kiseljak investira 1,5 miliona KM u modernizaciju logističkih kapaciteta

Kompanija nastavlja unapređivati poslovanje kroz ulaganja u efikasniju, sigurniju i održiviju logistiku....