Početna -Ne Propusti Alma Zadić zvanično postala ministrica pravde Austrije

Alma Zadić zvanično postala ministrica pravde Austrije

3

Koalicijska vlada konzervativaca i Zelenih u Austriji položila je zakletvu. Nova vlada, koju vodi kancelar Sebastian Kurz i potpredsjednik Varner Kogler (Werner) iz Zelenih, prva je vlada u kojoj dominiraju žene.

Pred predsjednikom Aleksandrom van der Belenom (Alexander van der Bellen) zakletvu je položilo 15 ministara, uključujući osam žena.Alma Zadić, 35-godišnja kćerka bosanskih izbjeglica, zvanično je postala ministrica pravosuđa.

Ona je ujedno i prva austrijska ministrica s migrantskom pozadinom.


Među članovima vlade su Klaudija Taner (Klaudia Tanner), nova ministrica odbrane, kao i Sjuzan Rab (Susanne Raab), koja će upravljati integracijom migranata u novoosnovanom ministarstvu.

Kurzova Narodna stranka (OeVP) i Zeleni dogovorili su se prošle sedmice da vladaju zajedno nakon što se prijašnja administracija s ekstremno desnim smjerom raspala, a OeVP i ekološka stranka osvojile su ključne pobjede na prijevremenim izborima u septembru.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Helez: Čestitam CIK-u, ovo je jasan dokaz izborne krađe

Čestitam Centralnoj izbornoj komisiji BiH na hrabroj, principijelnoj i pravednoj odluci da...

Bosna i HercegovinaVijesti

CIK pokrenuo postupak protiv poslanice u NSRS Nikoline Šljivić

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine donijela je zaključak o pokretanju postupka...

Bosna i HercegovinaVijesti

Mioković se oglasio nakon otkazane sjednice Predstavničkog doma FBiH: Fiskalizacija ne može ići bez budžeta

Povodom otkazivanja 27. redovne sjednice Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine...

Almedin Aliefendić
Bosna i HercegovinaVijesti

Nakon mjeseci čekanja: Povećanje penzija za 17% konačno pokrenuto

Nakon višemjesečnih najava i odgađanja, Vlada Federacije BiH je na sjednici održanoj...

Bosna i HercegovinaVijesti

Sindikat policijskih službenika FUP-a podržao zakonske izmjene koje je predložio ministar Isak

Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova (FMUP) dobilo je podršku Sindikata policijskih službenika Federalne...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

BHRT ulazi u Novu godinu sa starim problеmima

BHRT ulazi u Novu godinu sa starim finansijskim problеmima. Bliži se kraj...

Bosna i HercegovinaVijesti

Danas je Badnji dan: Posna večera, božićni običaji i bdjenje

Badnjak, dan uoči Božića, u kršćanskoj tradiciji ima posebno značenje i obiluje...