Početna Bosna i Hercegovina Analiza: BiH po prosperitetu najlošija u regionu

Analiza: BiH po prosperitetu najlošija u regionu

3

Prosperitet u BiH je na najlošijem nivou u odnosu na sve ostale zemlje regiona, pokazala je lista britanskog analitičkog centra “Legatum Prosperity”.

Riječ je o listi koja mjeri bogatstvo, ali i blagostanje jedne zemlje, a do konačnog rezultata se dolazi vrednovanjem nekoliko parametara poput ekonomije, šanse za preduzetništvo, zdravstvene zaštite, obrazovanja, upravljanja, lične slobode i društvenog kapitala.

Tako se Bosna i Hercegovina našla na 91. mjestu od ukupno 142 zemlje, što je ipak pomak od šest mjesta u odnosu na prošlu godinu.

“BiH je dobila najveću ocjenu kada je riječ o zdravlju i zdravstvenom sektoru, gdje je zauzela 54. mjesto, dok je najgore ocijenjena u oblasti ličnih sloboda, gdje je zauzela poražavajuće 122. mjesto”, navedeno je u ovoj listi.

Kada je riječ o prosječnom zadovoljstvu životom u zemlji, građani BiH su dali ocjenu 4,8 od maksimalnih 10.

Najbolje plasirana zemlja u okruženju je Slovenija koja zauzima 24. mjesto, zatim Hrvatska koja se našla na 50, Crna Gora na 65, Makedonija 69. i Srbija na 77. mjestu.

Alija Remzo Bakšić, direktor Asocijacije poslodavaca BiH, kazao je da BiH od 2000. godine nije napravila nikakav napredak.

“Nema nikakav povezan sistem informacija o pokretanju biznisa, kapital je skup i komplikovano je doći do njega, administracija je glomazna i iziskuje puno troškova. To sve odbija investitore”, kazao je Bakšić.

On je dodao da je dodatna komplikacija što ne postoji strategija razvoja BiH, kao i pasivnost nevladinog sektora i bh. građana koji se ne trude da traže od političara da rade svoj posao

Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Fakultet iz Beograda: Nikolina Šljivić ovdje nikada nije studirala niti diplomirala

Fakultet za poslovne studije i pravo Univerziteta „Union – Nikola Tesla“ u...

SvijetVijesti

Skandalozna proslava Sindikata ZET-a: Plesali goli pa pretukli člana benda

​Božićna proslava Sindikata ZET-a, javnog prevoza u Zagrebu, održana 19. decembra u...

Bosna i HercegovinaVijesti

Bez istrage protiv sedam službenika SIPA-e koji su pokušali privesti Dodika

Državno tužilaštvo donijelo je naredbu o neprovođenju istrage protiv sedam službenika Državne...

SvijetVijesti

EU produžila sankcije Rusiji za još šest mjeseci zbog rata u Ukrajini

Vijeće Evropske unije (EU) danas je produžilo ekonomske sankcije protiv Rusije za...

BiznisVijesti

Novi udar na džep građana: Skuplja struja u ovom dijelu BiH od 1. februara 2026. godine

Cijena električne energije za građane u bh. entitetu Republici Srpskoj (RS) od...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Evropska banka obustavila finansiranje Autocesta FBiH

“Evropska investicijska banka obustavila je povlačenje svih svojih operativnih kredita namijenjenih za...

Bosna i HercegovinaVijesti

Potresni oproštaj sestre nakon smrti Mirzeta Veladžića: “Leti ptico moja, i čuvaj nas…”

Mirzet Veladžić, 26-godišnji mladić, preminuo je jučer u Kantonalnoj bolnici Bihać, nakon...

Bosna i HercegovinaVijesti

Vukanović najavio kandidaturu za člana Predsjedništva BiH

Nebojša Vukanović, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske i predsjednik Liste za...