Početna Bosna i Hercegovina Crna Hronika Apokaliptični prizori u Sniježnici: Katastrofalna poplava pričinila ogromnu štetu

Apokaliptični prizori u Sniježnici: Katastrofalna poplava pričinila ogromnu štetu

43

Nezapamćeno nevrijeme koje je u četvrtak uvečer zahvatilo područje općine Teočak, prvenstveno mjesnu zajednicu Sniježnica, prouzrokovalo je ogromne štete na infrastrukturnim i stambenim objektima.

Teško je riječima opisati viđene apokaliptične prizore ili prepričati riječi mještana koji nisu zapamtili takvo nevrijeme. Bujica je, kažu oni, nosila automobile kao igračke i bacala ih 200-300 metara dalje.

Nema ljudskih žrtava
-Šta da vam pričam. Ako je automobil tona, tona i po, zamislite onda šta je teklo ovim sokacima. Imam 74 godine i ovo nikad nisam zapamtio. Nisam ni čuo da je neko pričao o sličnom nevremenu. Znalo se dogoditi da voda preplavi mostić kod gasulhane, ali to je ništa spram ovog što je bilo sinoć. To vam je neopisivo, taj vodeni val, ta huka. Jezivo… – priča Mensur Mujčinović, mještanin Sniježnice.

Voda je prodrla i u lokalno mezarje. Polomljeni su nišani ali, srećom, nije došlo do pomjeranja mezarja. Svi ističu kako je sreća u nesreći da nije bilo ljudskih žrtava, a vrijedni narod Sniježnice uz podršku vlasti i dobrih ljudi svaku nedaću, pa i ovu, planira uspješno prebroditi.

-Mi smo došli na teren. U razgovoru sa ljudima, ali i ja lično, mogu vam reći da nikad nigdje nešto slično nisam doživio. Najvažnije je da nije bilo ljudskih žrtava… Ekipe su na terenu, idemo u sanaciju stanja, a onda i sa konkretnom pomoći – kaže premijer Irfan Halilagić, koji je sa delegacijom Vlade i Skupštine TK obišao područje Općine Teočak.

Popisuju štetu
Ni Tajib Muminović, koji je od osnivanja Općine Teočak njen načelnik, dakle više od 30 godina, ne pamti da se ikad išta slično dogodilo na tom području kao što je katastrofa u Sniježnici.

-Hvala Bogu nema ljudskih žrtava. Komisija je na terenu, popisujemo štetu i svjesni smo da ove puteve moramo raditi ispočetka. Trenutno je putna komunikacija prekinuta na nekoliko mjesta. Nemamo oštećenih ni ugroženih stambenih objekata. Imamo objekte u koje je prodrla voda, ali to ćemo isčistiti. Sve dok imamo podršku Vlade TK, vas medija, dobrih ljudi, mi smo sigurni kako ćemo i ovo prebroditi – kaže Tajib Muminović.

Mještani Sniježnice su vrijedno radili na čišćenju i pranju svoje imovine. Plaše se svake nove prognoze o padavinama, ali, ipak, vjeruju da je najgore za njih prošlo i da će se nakon sanacije puteva život vratiti u normalne tokove.

Možda vas zanima

Zatvorenik iz Visokog preminuo u bolnici nakon pokušaja samoubistva

Enver Burić zvani Braco (48) iz Visokog preminuo je u Kantonalnoj bolnici...

“Tojota” povlači 655.000 vozila zbog greške na displeju

Proizvođač automobila “Tojota” potvrdio je da povlači sa tržišta oko 655.000 vozila...

Sjajna Lana Pudar u polufinalu Evropskog prvenstva

Najbolja bosanskohercegovačka plivačica Lana Pudar nastavila je nastupe na Evropskom prvenstvu plasmanom...

Adi Šoše i Saša Matić predstavili duet “Daljine”: Spoj kakav niste očekivali

Saradnja Adija i Saše jedna je od onih koje nose posebnu priču....

Večeras u KC Altindag: Sjećanje na Visoko i njegove branioce 1992–1995.

U Kulturnom centru Altindag u Visokom večeras, 13. augusta, bit će održana...

Uhapšen muškarac zbog oštećenja spomenika na katoličkom groblju u Travniku

Muškarac inicijala D.G. /38/ iz Travnika uhapšen je zbog sumnje da je...

Emir Suljagić podnio krivičnu prijavu protiv ministra Srđana Amidžića

Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić podnio je Tužilaštvu Bosne i Hercegovine...

Izbori u Srbiji za manje od 100 dana?

Predsjednik Srpske napredne stranke (SNS) Miloš Vučević kazao je u četvrtak kako...