APSURD U BIH: 29 FIRMI MORA VRATITI (BESPOVRATNU) POMOĆ KOJU SU DOBILE OD DRŽAVE

Prilikom donošenja odluke Vijeće za državnu pomoć se pozivalo na Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, zanemarujući Zakon o akcizama BiH

Pomoći nekome bespovratno, a poslije tražiti da se ta pomoć, ipak, vrati i to s kamatom je licemjerno. Tako otprilike funkcioniše država BiH u odnosu prema domaćim firmama.

Jedan takav primjer je pomoć domaćim kompanijama putem regresiranog goriva. Prema izmjenama Zakona o akcizama, koje su usvojene 2009. godine, domaće kompanije poput rudnika, termoelektrana, željeznica i slično, oslobođene su plaćanja putarina u iznosu od 40 feninga po litru, te akciza za dizel-gorivo koje se koristi u procesu proizvodnje, odnosno u pružanju usluga. To znači da ove firme ne moraju plaćati putarine za mašine poput bagera, dampera, kopača rude i slično. Odluku o pružanju ovog vida olakšice donosio je svake godine Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje za prethodnu godinu.

PRINCIP KONKURENCIJE
Međutim, Vijeće za državnu pomoć se ove godine “sjetilo” da preispita odluku za 2022. i odlučilo je da država ne može na ovaj način pomagati firmama. Zbog toga je u okviru odluke donijeta i naredba o obavezi vraćanja iznosa povlastice koju su dobile kompanije, zajedno sa zateznim kamatama. Ukupan iznos koji će domaći rudnici, termoelektrane, kamenolomi i druge slične firme morati vratiti je nešto više od 31 milion maraka, uz zatezne kamate.

U obrazloženju odluke Vijeća za državnu pomoć navodi se kako je ona donesena na osnovu odredbi Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, koji je BiH potpisala sa EU. Prema tom sporazumu, nije dozvoljena pomoć države koja bi narušila princip konkurencije. Međutim, narušavanje tog principa se ne odnosi na konkurentnost među domaćim firmama, nego se, prema odluci Vijeća, daje nepravedna prednost domaćim firmama u odnosu na kompanije iz EU.

Jedina dva izuzetka su entitetske željezničke kompanije, kojima je prema zakonu ionako omogućen monopol u željezničkom saobraćaju, tako da u ovoj oblasti nema konkurencije, te one ne moraju vratiti oko tri miliona maraka, koliko su dodatno “zaradile” ne plaćajući akcize na dizel-gorivo.

– Ovo je nerazumna odluka kojom ćemo biti obavezni plaćati akcize na gorivo za mašine koje uopće ne koriste puteve, poput bagera, transportne mehanizacije i slično. Odluka sadrži niz pravnih propusta i moram reći da ćemo iskoristiti sva pravna sredstva koja nam stoje na raspolaganju kako bismo je oborili pred sudom. Vijeće za državnu pomoć je pokazalo da se više brine o firmama iz EU, nego o onim iz BiH, rekao nam je Maksim Skoko, direktor Rudnika i Termoelektrane Gacko, dodajući kako bi firma na čijem je čelu trebala vratiti oko 3,2 miliona KM.

Sličan komentar smo dobili i iz RiTE Stanari.

– EFT RiTE Stanari su neprijatno iznenađeni donošenjem ovakvog rješenja, imajući u vidu činjenicu da je narušen princip zakonitosti i da se Rješenjem ukidaju ili oduzimaju prava privrednim subjektima kojima ta prava pripadaju na osnovu zakona. Za 2022. EFT RiTE Stanari bi bili u obavezi da uplate 3,6 miliona KM uvećano za obračunatu zakonsku zateznu kamatu do dana uplate. Za 2023. godinu Odluka o oslobađanju od plaćanja putarine na dizel-gorivo koje koriste rudnici i TE u procesu proizvodnje nije donesena zbog Rješenja Vijeća za državnu pomoć BiH. Zbog nedonošenja predmetne odluke, procjena je da su EFT Stanari oštećeni za četiri miliona KM putarine koju moraju nezakonito da plaćaju, rečeno nam je u RiTE Stanari.

Iz obje kompanije su nam rekli da će se ovakva odluka odraziti na poslovanje.

– Mi imamo unaprijed dogovorenu cijenu struje, koju smo i dogovarali na osnovu troškova koje imamo u toku proizvodnje. Za sada ćemo nastojati da radnici ne trpe na svojim plaćama posljedice ovakve odluke i novac ćemo pokušati osigurati na druge načine. Međutim, dugoročno gledano, ako odluka Vijeća ostane na snazi, ovaj problem se može odraziti na sve, pa i na radnike, istakao je Skoko.

– Nesporno je da će ovo rješenje imati negativan uticaj na poslovanje ovih privrednih subjekata. Doći će do povećanja troškova proizvodnje i neminovno do povećanja cijene električne energije, dodali su iz RiTE Stanari.

Ni rudnici u sastavu Elektroprivrede BiH neće sjediti skrštenih ruku zbog ove odluke.

– Ovakva odluka će svakako opteretiti naše poslovanje u svakom segmentu, jer kada smo pravili plan za ovu godinu, nismo računali na ukidanje regresiranja goriva za 2023, niti da ćemo morati vraćati iznos za prošlu. Osim toga, regresiranje goriva se ne može smatrati državnom pomoći, jer se radi o zakonskim odredbama koje se odnose na vozila i mašine koje ne koriste javne puteve. Zato smo pokrenuli upravni spor protiv Vijeća za državnu pomoć zbog ove odluke, rekao nam je direktor RMU Kakanj Sead Imamović, dodajući da će prema odluci ovaj rudnik morati vratiti 1,3 miliona KM.