Početna Istaknuto Barbarez: Amerika jeste favorit, ali vjerujemo u svoje mogućnosti

Barbarez: Amerika jeste favorit, ali vjerujemo u svoje mogućnosti

191

Selektor fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine Sergej Barbarez obratio se medijima uoči susreta šesnaestine finala Svjetskog prvenstva, u kojem će Zmajevi u noći sa srijede na četvrtak odmjeriti snage sa selekcijom Sjedinjenih Američkih Država.

Na početku konferencije osvrnuo se na izjave pojedinih bivših američkih reprezentativaca koji su umanjivali šanse Bosne i Hercegovine, ali je jasno poručio da takve komentare ne smatra vrijednim pažnje.

“Ne znam ko je on, taj Howard, ko su ti igrači pa nemam šta komentarisati”, kazao je Barbarez.

Govoreći o protivniku, istakao je da američka reprezentacija zaslužuje veliko poštovanje zbog svega što je napravila posljednjih godina.

“Zaslužuju ogroman respekt za sve što rade. Kako igraju, kako rastu, kako koriste euforiju što se ovo sve dešava u državi. Lijepo je to vidjeti. Respekt svakako. Drago mi je što ćemo sutra odmjeriti snage i pokušati se nadmetati. Pokušat ćemo zadržati se s onim što nas je dovelo do ovdje. Naš pristup, voljni moment. Momci me čine nasmijanim. Sretan sam što sam još u Americi”, dodao je.

Barbarez smatra da je uloga favorita potpuno na strani domaće selekcije.

“Naravno da su favoriti. Po svemu. I domaćini su i imaju kvalitet i mjesto na FIFA listi. Nemamo problem da budemo autsajderi, to mi ne smeta. Važno je šta će biti na terenu, zato smo ih gledali i analizirali. Drago nam je da smo tu i da takva reprezentacija stoji ispred nas”, naglasio je.

Govorio je i o zdravstvenom stanju ekipe, istakavši da je ritam turnira zahtjevan, ali da je stručni štab vodio računa o oporavku svakog igrača.

“Uvijek je to normalno da nam ovakvom turniru treba igračima pojedinim jedan, dva dana rehabilitacije, odnosno da ja odlučim da li želim rizikovati s njim. Ili uopšte da izliječi povredu. Tako je bilo i s Amarom, tada smo zaključili da će nam on trebati za daljnje takmičenje pa smo odlučili poštedjeti ga. Uglavnom, svih 26 igrača je spremno, ovo su utakmice gdje se sve zaboravlja”, pojasnio je.

Na pitanje da prokomentariše potcjenjivački odnos dijela američke javnosti prema reprezentaciji BiH, Barbarez je odgovorio da ga takve stvari ne opterećuju.

“To je posljedica kulture, socijalnih medija, da se sve zna i izađe. Mene te stvari ne tangiraju. Čak se takve stvari dešavaju na svakodnevnoj bazi. Mi smo mala država. Međutim, nama ne treba ta motivacija. Igramo finale baraža ili za plasman u osminu finala, ako to nije dovoljan motiv, onda ne znam”, istakao je.

Na kraju se, uz osmijeh, osvrnuo i na komentare svjetskih medija koji su ga proglasili najbolje odjevenim selektorom prvenstva.

“Danas sam se malo ošišao i sredio bradu. Ta stvar mi je važna koliko i sama utakmica. Ja predstavljam svoju državu, želim da izgledamo dobro. Ne mogu trčati, ali želim jednostavno da bude ona simbioza s ekipom. Ja o tome razmišljam, vrlo je važno kako prezentujem svoju državu”, rekao je Barbarez.

Podsjetimo, duel šesnaestine finala Svjetskog prvenstva između Bosne i Hercegovine i Sjedinjenih Američkih Država igra se na stadionu u San Franciscu, a početak utakmice zakazan je za 2:00 sata po vremenu u Bosni i Hercegovini, u noći sa srijede na četvrtak.

Možda vas zanima

“Tojota” povlači 655.000 vozila zbog greške na displeju

Proizvođač automobila “Tojota” potvrdio je da povlači sa tržišta oko 655.000 vozila...

Sjajna Lana Pudar u polufinalu Evropskog prvenstva

Najbolja bosanskohercegovačka plivačica Lana Pudar nastavila je nastupe na Evropskom prvenstvu plasmanom...

Adi Šoše i Saša Matić predstavili duet “Daljine”: Spoj kakav niste očekivali

Saradnja Adija i Saše jedna je od onih koje nose posebnu priču....

Večeras u KC Altindag: Sjećanje na Visoko i njegove branioce 1992–1995.

U Kulturnom centru Altindag u Visokom večeras, 13. augusta, bit će održana...

Uhapšen muškarac zbog oštećenja spomenika na katoličkom groblju u Travniku

Muškarac inicijala D.G. /38/ iz Travnika uhapšen je zbog sumnje da je...

Emir Suljagić podnio krivičnu prijavu protiv ministra Srđana Amidžića

Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić podnio je Tužilaštvu Bosne i Hercegovine...

Izbori u Srbiji za manje od 100 dana?

Predsjednik Srpske napredne stranke (SNS) Miloš Vučević kazao je u četvrtak kako...

U sudaru automobila i romobila teško povrijeđen maloljetnik

U sarajevskom naselju Novo Sarajevo jučer je došlo do saobraćajne nesreće u...