Početna Bosna i Hercegovina Bećirović uputio saučešće povodom katastrofalnih poplava u Španiji

Bećirović uputio saučešće povodom katastrofalnih poplava u Španiji

26

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović uputio je saučešće kralju Felipeu VI, porodicama žrtava i narodu Kraljevine Španije zbog žrtava koje su prouzrokovale katastrofalne poplave u ovoj državi.

“Vaše Veličanstvo, s velikom tugom sam primio vijest o stradanju i gubitku ljudskih života u razornim poplavama koje su pogodile Kraljevinu Španiju. U ime građana Bosne i Hercegovine i u lično ime, izražavam duboko saosjećanje s Vama, porodicama nastradalih i prijateljskim narodom Kraljevine Španije. U ovim teškim trenucima stojimo na raspolaganju, kako bismo pružili svaku potrebnu pomoć i podršku. Molim Vas, Vaše Veličanstvo, da prenesete izraze najiskrenijeg saučešća porodicama nastradalih. Naše misli su sa njima u ovim teškim trenucima. Primite, Vaše Veličanstvo, izraze mog ličnog uvažavanja”, poručio je Bećirović.


Podsjećamo, najmanje 64 osobe poginule su u istočnoj španskoj regiji Valenciji u poplavama nakon olujnih kiša koje su u utorak ostavile ceste i gradove pod vodom, saopćile su lokalne vlasti u srijedu.

Desetine videozapisa podijeljeni tokom noći na društvenim mrežama prikazuju ljude zarobljene poplavnim vodama, od kojih su se neki penjali na drveće kako bi se spasili.

Carlos Mazon, regionalni čelnik Valencije, rekao je na konferenciji za novinare da su neki ljudi ostali izolovani na nepristupačnim mjestima.

Hitne službe u regiji pozvale su građane da izbjegavaju sva putovanja cestom i da prate daljnje obavijesti iz službenih izvora.

Naučnici kažu da su ekstremni vremenski događaji u regiji sve češći zbog klimatskih promjena. Meteorolozi smatraju da zagrijavanje Sredozemlja, koje povećava isparavanje vode, ima ključnu ulogu u pojačavanju obilnih kiša.


Možda vas zanima

Gradsko vijeće VisokoVisoko

Faris Lemeš traži rješavanje problema javne rasvjete u Goruši i Bogošićima

Na 17. sjednici Gradskog vijeća Visoko, održanoj 15. marta 2026. godine, vijećnik...

Bosna i HercegovinaCrna HronikaIstaknuto

Lidija Bradara pomilovala braću nasilnike i osobu koja je napala policajca

Predsjednica FBiH Lidija Bradara u proteklom periodu pomilovala je niz osoba koje...

Bosna i HercegovinaVijesti

Pravosnažna presuda: RTRS mora platiti BHRT-u 5,4 miliona KM

Viši privredni sud u Banjoj Luci donio je drugostepenu presudu u korist...

Bosna i HercegovinaVijesti

U subotu svečana promocija novih hafiza Islamske zajednice u BiH

U Gazi Husrev-begovoj džamiji u Sarajevu u subotu, 11. aprila, bit će...

Bosna i HercegovinaVijesti

Radončić mora objasniti mnoge stvari vezane za poslovnu saradnju sa Vučićevim režimom!

Narod i Pravda najoštrije osuđuje odluku Fahrudina Radončića, stvarnog vlasnika Avaz-roto press...

MagazinVijesti

Buba Koreli neće u zatvor: Otplatio kaznu

Reper Amar Hodžić (37), poznatiji kao Buba Koreli, izbjegao je odlazak u...

Bosna i HercegovinaVijesti

Vukanovića nakon pitanja o Zmajevima: “Ja navijam za Srbiju, ne mogu voljeti dvije žene”

Tokom jutrošnjeg gostovanja lidera stranke Lista za pravdu i red Nebojše Vukanovića...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Počinje puna primjena EES-a, pred državljanima BiH duža čekanja na graničnim prelazima

Od sutra, 10. aprila, države članice Evropske unije započinju s potpunom primjenom...