BiH stiže podrška i iz EU. Borrell: Spremni smo pružiti pomoć BiH kroz Mehanizam EU za civilnu zaštitu

68

Visoki predstavnik Evropske unije za vanjsku politiku i sigurnost izrazio je solidarnost s Bosnom i Hercegovinom koja je u petak pogođena katastrofalnim poplavama i klizištima.

“Katastrofalne poplave u BiH već su uzrokovale nekoliko žrtava i mnoge nestale. EU se solidariše sa BiH. EUFOR podržava hitnu reakciju. Spremni smo pružiti dalju pomoć kroz Mehanizam EU-a za civilnu zaštitu”, rekao je Borrell na platformi X.

Mehanizam ima za cilj ojačati saradnju između zemalja EU i 10 država učesnica u civilnoj zaštiti kako bi se poboljšala prevencija, pripravnost i odgovor na katastrofe.

U hitnim slučajevima svaka zemlja može zatražiti pomoć putem Mehanizma EU za civilnu zaštitu. Komisija ima ključnu ulogu u koordinaciji odgovora na katastrofe u cijelom svijetu, pridonoseći s najmanje 75 posto transportnih i/ili operativnih troškova raspoređivanja.

Najmanje 18 osoba tokom noći i dana smrtno je stradalo uslijed katastrofalnih poplava i klizišta u Bosni i Hercegovini, a izraze saučešća, solidarnosti i pomoć ponudilo je nekoliko zemalja.

Prema posljednjim informacijama iz MUP-a Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK), na području Jablanice poginulo je 16 osoba.

Ranije je saopšteno kako je poginula i jedna starija žena u kući u Fojnici. Takođe, u mjestu Gojevići kod Fojnice tokom dana izvučeno je tijelo muškarca iz jednog od poplavljenih automobila.

Nažalost, broj žrtava mogao bi biti veći jer se još traga za nekoliko desetina osoba u sjevernoj Hercegovini, ali i centralnoj Bosni, istakli su zvaničnici.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Vijećnik Mahir Rezaković traži strožu primjenu zakona protiv spaljivanja otpada u Visokom

Vijećnik Gradskog vijeća Visoko Mahir Rezaković (Demokratska fronta) uputio je vijećničku inicijativu...

Počelo uzorkovanje zemljišta za analizu u okolnostima obustave proizvodnje u Željezari Zenica

Dvodnevnim uzrokovanjem zemljišta na deset lokacija u samom gradu i prigradskim naseljima...

U centru Visokog uhapšen muškarac zbog droge

Dana 21.07.2026. godine, u 15,40 sati, u ulici Alije Izetbegovića, od strane...

CIK utvrdio redosljed stranaka na glasačkim listićima

Centralna izborna komisija provela je postupak žrijebanja političkih partija za mjesta na...

FERK donio odluku o tržišnoj cijeni struje za august

Regulatorna komisija za energiju u Federaciji Bosne i Hercegovine (FERK) danas je...

Gradonačelnik Londona pisao Suljagiću: Ovo je duboko potresno

Gradonačelnik Londona Sir Sadiq Khan uputio je pismo direktoru Memorijalnog centra Srebrenica...

U Kantonalnoj bolnici Zenica uspješno obavljena multiorganska eksplantacija

U JU Kantonalna bolnica Zenica 21. jula uspješno je izvedena multiorganska eksplantacija...

Grad Visoko: Novčana pomoć za školske udžbenike i pribor djece branilaca

Obavještavaju se pripadnici branilačke populacije (djeca branilaca) koji imaju prebivalište ili boravište...