Iako će po povratku sa Ljetnih olimpijskih igara iz Rio de Janeira čelni ljudi Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine (OK BiH), vjerovatno, opet pričati o svom ”još jednom izuzetno uspješnom projektu”, kako vole reći ”nebudžetske krovne sportske institucije” istina je, rezultatski, sasvim drugačija.
Uoči odlaska u Brazil od spektakularno najavljivanog osvajanja prve olimpijske medalje od nezavisnosti zemlje, bh. sportisti bili su miljama daleko. U Riju niko nije ostvario ni iole zapaženiji rezultat.
Najveći adut ispod nivoa
Najveći adut za medalju atletičar Amel Tuka nije bio na nivou, pa se nije uspio plasirati ni u finale trke na 800 metara. U drugoj grupi polufinala s vremenom 1:45,23, zauzeo je četvrto mjesto.
Iz OK BiH davali su izjave i kako bi džudistkinja Larisa Cerić možda ovaj put na Olimpijadi mogla do medalje. Ipak, nije mogla dalje od prvog kola takmičenja. Bolja od nje u kategoriji do 78 kilograma bila je Tunižanka Nihel Rouhou Cheikh.
U prvom kolu ispala su i oba tenisera iz BiH, Damir Džumhur i Mirza Bašić. Eliminisali su ih, Bašića Argentinac Juan Monaco – 0:2 (po setovima 2:6, 2:6), a Džumhura Izraelac Dudi Seli – 0:2 (4:6, 4:6).
Lucia Kimani uspjela je istrčati maraton i završiti na 116. mjestu. Naturalizovana Kenijka trku u Riju završila je sa vremenom 2,58:22. Sa starta je krenulo 157 takmičarki iz 80 država. Trku su završile 133 atletičarke.
Plivač Mihajlo Čeprkalo, najmlađi bh. olimpijac u Brazilu, sa vremenom 15:31,62, zauzeo je drugo mjesto u kvalifikacionoj trci 1.500 metara slobodnim stilom. Ukupno, tako je bio na 37. mjestu u konkurenciji 46 plivača u spomenutoj disciplini. Amina Kajtaz, u disciplini 100 metara delfin, u konkurenciji 45 takmičarki, bila je 36. Trku je otplivala u vremenu 1:01,67.
Prva je na Igrama nastupila streljačica Tatjana Đeković. U disciplini zračna puška bila je, takođe, skromna 35.
I posljednji neuspjesi desili su se juče. BiH je na Olimpijadu stigla sa trojicom bacača kugle, kao i velesile SAD i Poljska. Međutim, niti jedan od njih nije uradio ništa posebno. Veteran Hamza Alić, te Kemal Mešić i Mesud Pezer nisu uspjeli izboriti plasman u finale OI. Pezer je imao hitac od 19,55 metara. U konkurenciji 34 bacača bio je 24. Alić je osvojio 26. mjesto, rezultatom 19,48 metara. Mešić je bio 30. sa dužinom 18,48 metara.
Odgovornost, moral, možda neka ostavka
I tako, kako su se hvalili iz OK BiH, ”nikada jači i brojniji tim” od 11 sportista na Olimpijadi doživio je faktički rezultatski krah, ”lijepo umotano” i blaže rečeno – neuspjeh. Istina je i da je OK BiH preko Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) uoči OI ”uspio osigurati” sportistima, još jednom istini za volju, određena sredstva za pripreme. Isto tako, na taj popis naknadno je uvršten Tuka, nakon sjajnih prošlogodišnjih rezultata, jer su ”stručnjaci” iz Komisije za vrhunski sport OK BiH prvobitno tipovali ne neke druge, uglavnom ”svoje”, po ovom ili onom osnovu, i one koji godinama u siromašnoj državi dobijaju zapažen novac i ne postižu ništa posebno na najvećim sportskim smotrama.
Možda da nakon godina, u nekim slučajevima i decenija na funkcijama, ako ništa poslije Rija, iz moralnih razloga, odu neki od spomenutih ”stručnjaka” ili vrhuške OK BiH?!
U danima koji slijede vidjet ćemo hoće li se nešto tako desiti, hoće li iko snositi ikakvu odgovornost. Ili? Iz OK BiH opet će pričati o još jednom u nizu ”uspješnih projekata nebudžetske sportske organizacije”.
“Kukanje”, ovaj put, nije alibi
Napomene radi, za razliku od BiH, u Riju medalje i zapažene rezultate imale su susjedne zemlje, i one u koje država isto ili manje ulaže u sport, tako da, u mnogim slučajevima opravdano, ovaj put kukanje ne može biti alibi.
U nedjelju se završava Olimpijada u Južnoj Americi. Dakle, još jedna u nizu neuspješnih za BiH, gdje su sportisti, njihovi treneri i članovi delegacije OK BiH bili poput turista. Doduše, kako priliči predstavnicima zemlje, lijepi i lijepo obučeni “turisti” koji su prodefilovali na svečanoj ceremoniji otvaranja Igara, nezaboravno održanoj 5. avgusta na kultnom stadionu ”Maracana”, piše Anadolija.