Početna Istaknuto Britanija ima novog šefa diplomatije: Odmah otišao u Njemačku, ima poruku za Ukrajinu

Britanija ima novog šefa diplomatije: Odmah otišao u Njemačku, ima poruku za Ukrajinu

81

Novi britanski ministar vanjskih poslova David Lammy otputovao je sinoć u Njemačku u svoj prvi inozemni posjet, nakon uvjerljive pobjede laburista na parlamentarnim izborima.

Pozivajući na “resetiranje” odnosa s britanskim saveznicima, Lammy se susreo s njemačkom ministricom vanjskih poslova Annalenom Baerbock u Berlinu, koja je naglasila da je Ujedinjeno Kraljevstvo “neizostavan dio Europe”.

“Bilo u znanosti, kulturi ili sigurnosti (…) blisko surađujemo”, napisala je najviša njemačka diplomatkinja u objavi na X. “Zajedno s novom britanskom vladom, ispitujemo kako se UK može ponovno približiti EU”, dodala je Baerbock.

Lammy je već isključio povratak Britanije u EU ili carinsku uniju prije preuzimanja dužnosti. Nakon spektakularne izborne pobjede Laburista, Lammy je u petak imenovan novim ministrom vanjskih poslova.

Laburisti su zamijenili Konzervativnu stranku koja je bila na vlasti 14 godina. Lammy je naznačio da se nada da će vrlo brzo posjetiti nekoliko ključnih saveznika ako njegova stranka pobijedi na izborima, uključujući Njemačku.

Laburistička vlada premijera Keira Starmera želi sklopiti širok sigurnosni pakt s EU-om. Također ima za cilj pokriti područja kao što su energija i klima, kao i tješnju suradnju u obrambenoj industriji.

Povodom Lammyjeva posjeta, Ministarstvo vanjskih poslova u Berlinu priopćilo je da je neposredno prije samita NATO-a koji počinje u utorak u Washingtonu, sastanak također bio o tome “kako možemo još učinkovitije organizirati našu potporu Ukrajini zajedno s našim saveznicima. ”

“Zajedno ćemo se @ABaerbock i ja uhvatiti u koštac sa zajedničkim prijetnjama i podržati Ukrajinu”, napisao je Lammy.

Možda vas zanima

Magazin

Aleksandra Prijović stiže u BiH: Najavila novu turneju

Novim albumom Aleksandra Prijović još jednom je potvrdila status regionalne zvijezde. Pjesme...

IstaknutoVisoko

Sramotna slika Visokog: Gomile smeća dočekuju građane i goste

U samom centru Visokog, tačno ispod Starog/Novog Zanatskog centra, već duže vrijeme...

Bosna i HercegovinaVijesti

Mario Kordić o novom požaru na deponiji Uborak: Ovo je terorizam

Situacija na deponiji Uborak se pogoršala, ponovo je aktiviran požar, a ovaj...

Vijesti

Stanje na putevima: Radovi i posebne regulacije saobraćaja širom BiH

Uslovi za vožnju jutros su povoljni i saobraća se po suhom kolovozu,...

SvijetVijesti

Haos u Njemačkoj: Pao cijeli željeznički sistem, putnici ostali blokirani širom zemlje

Njemačka željeznička kompanija Deutsche Bahn saopćila je da se njene usluge ponovo...

Grad Visoko / Foto: Visokoin.com
Vijesti

Sunčano uz umjerenu oblačnost, popodne mogući pljuskovi sa grmljavinom

U Bosni i Hercegovini se prijepodne očekuje sunčano vrijeme uz malu do...

SvijetVijesti

Njemačka planira reformu penzionog sistema: Viša dob i novi investicioni fond

Povjerenstvo koje je imenovao njemački kancelar Friedrich Merz predložilo je uvođenje penzionog...