Početna Bosna i Hercegovina Broj zaraženih premašio hiljadu, a stotine zdravstvenih radnika je na bolovanju

Broj zaraženih premašio hiljadu, a stotine zdravstvenih radnika je na bolovanju

30

Stotine liječnika i drugih medicinskih radnika u BiH na bolovanju su na vrhuncu epidemije covida-19 od kojeg je do ponedjeljka oboljelo više od hiljadu i umrlo 39 ljudi.

Koronavirusom u BiH je inficirano više od hiljadu ljdi, sa žarištima u Banjoj Luci (257), Čitluku (81), Mostaru (55) i Širokom Brijegu (48). U Sarajevu je infekcija potvrđena kod 35 ljudi.

Ali zabrinjava podatak da je u glavnom gradu u jeku epidemije na bolovanju čak 700 liječnika i drugog medicinskog osoblja. Sumnja se kako su brojni među njima tako željeli izbjeći rizik od zaraze na radnom mjestu.

Direktorica kliničkog centra u Sarajevu Sebija Izetbegović upozorava da se radi o vrlo ozbiljnom problemu koji prijeti pogibeljnom urušavanju zdravstvenoga sistema, javlja agecnija Hina.


“Oduvijek imamo problem s lažnim bolovanjima i tvrdim kako i u ovim teškim trenucima dvije trećine medicinskih radnika neopravdano izbiva s posla”, rekla je Izetbegović za Dnevni avaz.

“Srećem svoje zaposlenike po gradu kako šetaju, a neki od njih su sebi sami pisali bolovanje. Pratimo tu anomaliju, koja se na vrhuncu teške i neizvjesne borbe protiv opakoga zla kosi s Hipokratovom zakletvom, i došli smo do pouzdane spoznaje kako se uglavnom radi o istim osobama”, dodala je.

Direktor Doma zdravlja Muhamed Ahmić najavljuje sankcije za neopravdana bolovanja.

“Naložio sam liječnicima da se pooštre kriteriji za odobravanje bolovanja i nekritičko otvaranje bit će kažnjeno”, istaknuo je Ahmić.


Možda vas zanima

Visoko

Korak ka sigurnijem saobraćaju u Visokom: Rasvjeta na kružnom toku ulazi u završnu fazu

Na području Visokog u toku su pripremni radovi za projekat „Izgradnja javne...

Bosna i HercegovinaVijesti

Sjednica Doma naroda Parlamentarne Skupštine BiH zakazana za 6. mart

Sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine, koja je započeta u januaru, biće nastavljena...

SvijetVijesti

Velika eskalacija: Projektil upravo pogodio britanski brod u Hormuškom tjesnacu

Kako je navedeno, projektil je pogodio brod i izazvao požar u mašinskom...

Bosna i HercegovinaVijesti

Vlada ZDK će finansirati privremeni smještaj stanara te pomoći sanaciju štete na zgradi u Crkvicama

Premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić i ministar za rad, socijalnu politiku i...

Crna HronikaIstaknuto

Oglasili se iz UIO BiH nakon što je SIPA uhapsila njihovog službenika u Kaknju

Uprava za indirekrno oporezivanje aktivno učestvuje u današnjoj akciji kodnog naziva “Kanon”...

Visoko

Tragom starih fotografija: Pioniri RK Vitex 1975. godine prvaci BiH!

U rubrici “Tragom starih fotografija” vraćamo se u 1975. godinu, kada je...

Visoko

Institut za zdravlje i sigurnost hrane potvrdio: Smrtni slučaj meningokokne sepse u Visokom

Institut za zdravlje i sigurnost hrane može potvrditi da je u srijedu,...

IstaknutoVisoko

Meningokokna sepsa odnijela život djeteta u Visokom, provode se epidemiološke mjere

Na području Visokog krajem februara zabilježen je smrtni slučaj usljed meningokokne sepse...