Početna Bosna i Hercegovina Crna Hronika “Dešava se u poslijepodevnim satima”: U blizini škola u Sarajevu prodaje se droga?

“Dešava se u poslijepodevnim satima”: U blizini škola u Sarajevu prodaje se droga?

11

Navodi o prodaji droge među srednjoškolcima u Kantonu Sarajevo uznemirili su javnost, ali i odgojno-obrazovnu zajednicu. O pojavi droge je u javnosti zabilježena izjava predsjednice Upravnog odobra Vijeća roditelja Kantona Sarajevo.

No, iz zajednice direktora srednjih škola Kantona Sarajevo, takve navode ocjenjuju neozbiljnim. To nije potvrđeno ni iz MUP-a Kantona Sarajevo.

“Paušalne tvrdnje”
Ispred direktora 43 srednje škole, koliko ih ima na području Kantona, predsjednik zajednice srednjih škola ističe kako su tvrdnje predsjednice UO Vijeća roditelja paušalne. Tvrdi da je u svezi s tim kontaktirao ravnatelje škola.

– Iznenađen sam paušalnim stavom, ne želim demant, ali u neodređenom obliku je bila izjava, pred školama, u školama. Imao sam kontakt sa ovim direktoricama, rekli su da nisu imale tih događaja, zato kažem paušalni je momenat, kaže Senad Alić, predsjednik Zajednice direktora srednjih škola KS.

Sa druge strane, predsjednica UO Vijeća roditelja Elma Dizdarević kaže kako je informaciju da se droga prodaje dobila od roditelja, ali i profesora u školama. Prema njezinim saznanjima kaže da se to najčešće dešava u posllijepodnevnim satima, javlja BHRT.

– To su učenici prvih i drugih razreda, koji su najviše izloženi kupovini i nabavljanju droge. Vijeće roditelja u Kantonu Sarajevo se u zadnjih deset dana uznemirilo kada se pojavila ta informacija da je droga na velika vrata ušla u srednje škole, tvrdi Dizdarević.

Policija upoznata s informacijama
Navodi kako je Ministarstvo unutarnjih poslova upoznato sa informacijama koje je podijelila. Iz MUP-a Kantona Sarajevo potvrđeno je da su dobili dopis Vijeća roditelja KS.


Policijski službenici Odjeljenja za borbu protiv zloupotreba opojnih droga Uprave policije svakodnevno poduzimaju operativno-taktičke mjere i radnje, kako na preventivnom, tako i na represivnom djelovanju u cilju suzbijanja krivičnih djela neovlaštena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga i Posjedovanje i omogućavanje uživanja opojnih droga).

Prema statističkim podacima, u 2022. i 2023. godini nije bilo evidentiranih slučajeva da su ova krivična djela izvršena prema učenicima srednjih ili osnovnih škola na području obrazovnih ustanova ili njihovoj neposrednoj blizini, odnosno da se učenici navedenih škola javljaju eventualno kao izvšioci odnosno (Posjedovanje i omogućavanje uživanja opojnih droga).

Upoznato i Ministarstvo
Sa navodima koji su izneseni iz Vijeća roditelja KS upoznato je i Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo, tvrde. Što su poduzeli i kako riješiti problem ukoliko se navodi potvrde, nismo dobili odgovor.

– Kroz neke preventivne programe je najbolji pristup, gdje će se toj mladoj populaciji prezentovati koje su to posljedice, kaže Adna Mesihović, ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS.

I u Vijeću roditelja ukazuju na to da kroz edukacije i radionice škole treba da upoznaju učenike o štetnosti droga. Također, apeliraju nadležnim ustanovama, ali i školama, da pojačaju sigurnosne mjere, kako bi se spriječila prodaja i konzumacija droge među djecom.


Možda vas zanima

IstaknutoVisoko

SVEČANA ATMOSFERA U VISOKOM: Jedinstvo kao temelj države

Svečanom sjednicom Gradskog vijeća u Visoko dostojanstveno je obilježen 1. mart –...

Bosna i HercegovinaVijesti

Bećirović: Separatisti su poraženi, čestitam Dan nezavisnosti građanima BiH

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović izjavio je da ulazak Bosne...

Gradsko vijeće VisokoVisoko

Edin Lopo napustio stranku SDA, ali zadržao vijećnički mandat

Vijećnik u Gradskom vijeću Visoko, Edin Lopo, zvanično je 26. februara 2026....

SvijetVijesti

Iran potvrdio smrt Hamneija, proglašeno 40 dana nacionalne žalosti

Iran je u nedjelju objavio da je vođa Islamske revolucije, ajatolah Seyed...

InternetIstaknuto

Evo zašto vidite reklame za stvari o kojima ste samo razgovarali

Sigurno vam se barem jednom desila ova pomalo jeziva situacija: razgovarate s...

Crna HronikaSvijet

Veliki “ulov” u Italiji: Kamiondžija iz BiH uhvaćen sa 20 kilograma heroina

Kako prenose italijanski mediji, na području Brindizija u četvrtak je zaplijenjeno 20...

SvijetVijesti

Stotine demonstranata u New Yorku protiv američko-izraelskih napada na Iran

Stotine građana okupile su se na njujorškom Times Squareu, nakon čega su...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Povodom Dana nezavisnosti BiH: Na Humu podignuta velika državna zastava

Podizanjem državne zastave, uz himnu, na brdu Hum iznad Sarajeva danas je...