Dok se iz UKC-a u Banjaluci hvale da su nabavili uređaj koji detektuje ko vam je u srcu, krov ove ustanove prokišnjava

I dok političari vode prijevremene, zakonom kažnjive, predizborne kampanje, krov Univerzitetskog centra Republike Srpske, prokišnjava. Istovremeno, Uprava ove zdravstvene ustanove, hvali se da je nabavila jedan od najsavremenijih uređaja u oblasti kardiologije.

Aparat sa fenomenalnim karakteristikama, u najkraćem tako se na UKC-u hvale tehničkim pojačanjem koje su dobili ljekari. Riječ je o savremenom aparatu koji će se koristiti za preglede srca.

„Radi se o aparatu koji je najmoderniji, na kojem su naši ljekari obučeni da rade i daje nama mogućnost što se tiče same kardiohirurgije da se bolje pripremimo za operaciju i ono što je još bitnije da pravovremeno dijagnostikujemo sve oboljele od kardiovaskularnih bolesti“, rekao je Nikola Šobot načelnik Klinike za kardiohirurgiju UKC RS.

Aparat će značajno skratiti pregled pacijenta i tako, tvrde ljekari, dovesti do spasa brojnih pacijenata.

„Kod nas je to u našoj struci, ako niste odreagovali za dvije tri minute, to je smrt”, istakla je Tamara Kovačević Preradović načelnica Klinike za kardiohirurgiju UKC RS.

Glavne karakteristike aparata su visoka rezolucija slike, ali najvažnije – softver potpomognut vještačkom inteligencijom. Ubrzaće uspostavljanje dijagnoze ali i precizniju pripremu pacijenta za operaciju.

„Ta vještačka inteligencija omogućava da u nekoliko minuta napravi računanje funkcije srca, srce ima četiri šupljine, za dvije minute. Do sada nam je za to trebalo 15-20 minuta, samo aproksimacije radi. I to je dovoljan, uz adekvatnu pripremu pacijenta, ono što doktor mora da uradi, dovoljan je pritisak na to jedno dugme“, objasnila je Tamara Kovačević Preradović načelnica Klinike za kardiohirurgiju UKC RS.

Sve u svemu – na UKC-u tvrde, riječ je o toliko kvalitetnom uređaju da bi zbog njegove upotrebe neki mogli imati i problem, ističe direktor UKC RS Vlado Đajić.

„Imamo samo još jedan problem, ovim aparatom možemo otkriti ko vam je u srcu.”

S obzirom da je uređaj toliko kvalitetan, ključno je pitanje da li je siguran unutar UKC-a, jer „pečati“ na plafonu pokazuju da najveća zdravstvena ustanova u Republici Srpskoj ima problem sa padavinama.

„Lavor vode, bezveze“, naveo je Đajić.

Prema snimcima koji su kružili društvenim mrežama, teško da je u pitanju samo jedan lavor vode. Obilne padavine koje su u utorak zahvatile Banjaluku poplavile su prve spratove Centralnog medicinskog bloka koji je rekonstruisan prije šest godina.

„Mi pričamo o struci i visokoj tehnologiji i uslugama na svjetskim, ali istovremeno se bavimo i tim običnim radovima, kosimo travu, uređujemo dvorište, sređujemo krovove itd. Ovo je objekat star preko 50 godina, na jednom trusnom području gdje je ravni krov i tu je malo procurilo u jednom trenutku padavina je malo više bilo nego što je mogao da primi taj krov. Znači u roku od 20-ak minuta smo pokazali da su nam i druge službe na visini zadatka kao što su i ljekarske. Došla je ekipa i sve je bilo za 20-ak minuta završeno“, navodi Đajić.

Bez štete po uređaje i pacijente, tvrdi Đajić. Ipak ne odgovara na pitanje da li postoji bilo kakva garancija za izvedene radove koje je izvodio austrijski „Vamed“, a koji su sufinansirani kreditom Evropske investicione banke.

Centralni medicinski blok UKC RS svečano je otvoren 22. 9. 2018. godine. Završetkom tog projekta koji se radio uporedo sa projektom Sjevernog krila, sve klinike UKC, najveće zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj našle su se na jednoj lokaciji. Radovi na ovom objektu koštali su više od 100 miliona evra.

Radovi su trajali dvije godine, a moguće je da je prokišnjavanje posljedica rokova. Otvaranje objekta pratile su optužbe za zloupotrebu javnih resursa u svrhe izborne kampanje. Na bilbordima povodom ceremonije otvaranja isticana su lica prvaka najveće stranke čiji je predsjednik na samoj ceremoniji u žaru govora o opoziciji priznao:

„Da zloupotrebljavamo za izbornu kampanju“, rekao je Dodik 22. 09. 2018. godine.