Početna Istaknuto DRAMA U NOVOM PAZARU Hodža vjenčao maloljetnicu bez znanja roditelja, na porodicu potegli oružje: Za djevojčicom tragaju u dvije zemlje

DRAMA U NOVOM PAZARU Hodža vjenčao maloljetnicu bez znanja roditelja, na porodicu potegli oružje: Za djevojčicom tragaju u dvije zemlje

42

Hodža Hafiz Demirović venčao je bez saglasnosti moju maloljetnu sestru. Rekao nam je da je to dozvoljeno po šerijatu, ali je prekršio zakon države Srbije. Radi po svom nekom zakonu!

Ovo za Kurir tvrdi brat maloljetne djevojke (16) koja se udala za momka (24) u džamiji u okolini Novog Pazara početkom marta.

– Sestra je otišla u školu i nije se vratila. Dobili smo sliku da se vjenčala. Otišli smo u policiju da prijavimo da je to maloljetno dijete i da nismo saglasni s tim, a oni su nam obećali da će je vratiti za tri sata. Stupili su u kontakt s tim njenim mužem, rekli su nam da će biti locirani. U policijskoj upravi je bio i komandir koji je inače rođak tog momka.

On kaže da je njegov otac saznao da je čin vjenčanja obavio hodža Hafiz Demirović, pozvao ga je i pitao kako je smio to da učini bez saglasnosti roditelja.

– Hodža je odgovorio da je, nažalost, to uradio i zakleo se u Alaha da nije znao da je to kćerka mog oca, ali da je ona po šerijatu punoljetna i da joj ne treba saglasnost za udaju – priča brat.

Sa ocem i braćom je otišao da je vrati.

– Otac je dostojanstveno tražio da se dijete vrati, tu je bio i komandir policije, rođak tog momka. Neki mladić je opsovao i rekao: “Ja je ne dam!” Imali su i oružje u rukama. Nakon toga smo krenuli opet u policiju. Međutim, presrela nas je patrola jer su nas prijavili da imamo oružje, što nije bilo tačno. Sestru nismo vidjeli u toj kući.

Sestra se udala svojom voljom, ali porodica želi da se vrati.

– Čuli smo se s njom, njeno ponašanje je čudno. Ne znamo gdje je. Zvala nas je dva puta – s crnogorskog i s njemačkog broja. Inače je strogo zabranjeno da imami vjenčavaju maloljetne osobe bez saglasnosti roditelja.

Angažovali su advokata, a i tužilaštvo je upoznato sa situacijom.

Hodža Hafiz Demirović priznaje za Kurir da je vjenčao djevojku bez saglasnosti, uz tvrdnju da mu je ona garantovala da će obavijestiti roditelje.

– Došli su sa svjedocima koji su posvjedočili da nema smetnji. Kazali su da će obaviti razgovor s roditeljima, međutim, nisu. Ja sam im vjerovao i došlo je do cijele zabune. Ne bih ih vjenčao da sam znao, tražio bih da zovu roditelje. Tih nekoliko dana samo Alah zna koji sam teret i tegobu imao zbog svega. Inače, to vjenčanje nije validno po ovdašnjim zakonima, to je vjenčanje po šerijatskim zakonima.

Mešihat sandžački, kojem pripada hodža Demirović, a kojim upravlja muftija Senad Halitović, ne priznaju ni Mešihat Islamske zajednice u Srbiji ni Islamska zajednica Srbije.

Možda vas zanima

SvijetVijesti

Novo pravilo na crnogorskom primorju, kazne do 500 eura

Nova uredba predviđa novčane kazne za turiste i građane koji se u...

Sport

Haris Tabaković će sve dati da ostvari san i zaigra na Mundijalu

Cijenjeni njemački novinar Florian Plettenberg objavio je danas na “X” da je...

Visoko

Isplaćena druga rata boračkih stipendija za 1.327 korisnika

Vlada Zeničko-dobojskog kantona osigurala je sredstva i izvršila isplatu druge rate stipendija...

IstaknutoSportVisoko

RK Bosna Visoko protiv Izviđača igra ključnu utakmicu za opstanak

Pred rukometašima Bosne Visoko Ekoenergija nalazi se jedna od najvažnijih utakmica sezone....

Bosna i HercegovinaVijesti

Amidžić nakon urušavanja mosta: Po šesti put pokušavamo otvoriti novi GP Gradiška

Ministar finansija Bosne i Hercegovine Srđan Amidžić oglasio se na društvenim mrežama...

Magazin

Jakov Jozinović u rekordnom roku rasprodao Beogradsku arenu

Jakov Jozinović je, nakon deset rasprodanih koncerata u beogradskom Sava Centru, za...

Bosna i HercegovinaVijesti

Ugrađena totalna proteza kuka trudnici u osmom mjesecu trudnoće

Zahvaljujući timskom radu ljekara Klinike za ortopediju i traumatologiju i Klinike za...

Crna HronikaIstaknuto

Nakon porodične tragedije u Kiseljaku ostali muk, tuga i prazna kuća

Kiseljak je danas obavijen tugom i tišinom nakon što je mještane, ali...