Početna Bosna i Hercegovina Državljanima BiH zabranjen rad na svjetskim kruzerima

Državljanima BiH zabranjen rad na svjetskim kruzerima

16

Veliki broj mladih ljudi odlazi iz BiH “trbuhom za kruhom”, a nerijetko se odlučuju i na rad na svjetskim kruzerima kako bi ostvarili zaradu i uštedjeli nešto novca. No, od sada bh. omladina više neće imati tu mogućnost jer su svjetske kompanije zabranile građanima BiH i još nekoliko zemalja rad na kruzerima Royal Caribbean.

Kompanija Royal Caribbean donijela je odluku da do daljnjeg neće primati radnike iz BiH, Srbije, Makedonije, Turske, Slovačke, Albanije, Italije, Kazahstana i Afrike, potvrđeno je za Klix.ba u agenciji Employment Power, koja je zastupnik i Royal Caribbeana za područje BiH.

“Radnici iz BiH koji su radili na kruzerima preko nas nisu prevaranti, niti su išli na bolovanje ili nešto slično. Te informacije su povučene iz nekakvih forumskih i naših tipičnih balkanskih naklapanja, da u svemu tražimo nekakav razlog za zavjeru i protiv nas samih.

Riječ je o orijentaciji kompanije u jednoj vrhunskoj usluzi prema svojim gostima, a na osnovu istraživanja provedenih na svim svojim brodovima proteklih godina. Imaju neki razlog tamo da jedan određeni dio nacionalnosti koje rade na određenim pozicijama smanje ili povećaju i zato se to dogodilo”, rekao je za Klix.ba Siniša Golac, direktor predstavništva Employment Powera za balkansku regiju.


Golac je istakao kako Employment Power agencija vrši istraživanje tržišta te je provjeravao kvalitetu svih kandidata koje su slali na brodove, tako da nezadovoljstvu nema mjesta.

Odbijenicu su dobili i kandidati koji su prošli potrebne procedure i testove za primanja, te su samo čekali poziv kada se trebaju ukrcati na kruzere. U pismu-odbijenici navode kako će kandidatima nadoknaditi sve troškove putovanja, vize i ljekarskog uvjerenja.

“Sa žaljenjem vas informišemo da u ovom trenutku nećemo biti u mogućnosti ponuditi vam poziciju na kruzerima Royal Caribbean. Razumijemo da je ova odluka možda razočaravajuća i izvinjavamo se na neugodnosti koju smo prouzročili. Ova odluka je napravljena kao rezultat poslovnih potreba, nove strategije i mi se moramo prilagoditi. To nije nikakva negativna refleksija na vas lično, to je čista poslovna odluka”, stoji u pismu Royal Carribbeana Cruisesa.


Možda vas zanima

SvijetVijesti

Vozač iz BiH “zakucao” se u poslovnu zgradu

Vozač iz Bosne i Hercegovine, samo zahvaljujući srećnim okolnostima, ostao je nepovrijeđen...

Visoko

Gradonačelnik Mirza Ganić obišao radove u Poriječanima: Vidljiv značajan napredak

Gradonačelnik Mirza Ganić danas je obišao radove u MZ Poriječani, gdje je...

Bosna i HercegovinaVijesti

Udruženje Pomozi.ba tokom ramazana doniralo skoro 500 tona hrane

U sklopu ovogodišnje ramazanske kampanje, humanitarno udruženje Pomozi.ba podijelilo je gotovo 500...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Alma Zadić traži istragu: Jesu li Austrijanci učestvovali u “Sarajevo safariju”?

Bivša austrijska ministrica pravde, a danas glasnogovornica Zelenih za pravosuđe, Alma Zadić,...

BiznisIstaknutoVisoko

Fuad Hodžić, direktor Code System: Selimo proizvodnju iz Njemačke u Visoko

Zbog aktuelnih sukoba na Bliskom istoku, koja potresaju globalna tržišta i utiču...

Visoko

Visoko: Provaljeno u kuću, lopov odnio TV i klima uređaj

Dana 18.03.2026. godine, u 11,45 sati, je u mjestu Vrblje, od strane...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Suđenje Mehmedagiću: Pod brojem indeksa 52/08 pronađen student prezimena Moftah

Tri vještaka digitalne forenzike, koji su zaposleni u Munistarstvu unutrašnjih poslova Republike...

Bosna i HercegovinaVijesti

Aliefendić: Rudari rade, a plata nema – ko je odgovoran?

Zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH Almedin Aliefendić uputio je javni...