Početna Istaknuto Dva ministra iz HDZ-a demonstrativno napustili sjednicu Vlade ZDK

Dva ministra iz HDZ-a demonstrativno napustili sjednicu Vlade ZDK

19

Dvoje ministara u Vladi Zeničko-dobojskog kantona (ZDK), Zlatko Jelić (rad i socijalna politika) i Tanja Radoš-Kosić (zdravstvo) iz Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine, napustili su iz protesta današnju sjednicu Vlade.

Potvrdio je to Feni predsjednik Kantonalnog odbora HDZ-a Ivo Tadić.

Vlada ZDK: Sporno imenovanje
Dodao je da sjednicu nije napustio treći ministar Hrvat. To vje Vinko Marić iz Bosanskohercegovačke inicijative – Kasumović Fuad.

Njegovo imenovanje bilo je sporno. Zbog toga su zastupnici Stranke demokratske akcije (SDA) u kantonalnoj Skupštini tražili da premijerka Amra Mehmedić Ustavnom sudu BiH uputi zahtjev za ocjenu ustavnosti imenovanja nove Vlade.

Trećina zastupnika Skupštine, predvođena zastupnicima SDA, jučer je uputila zahtjev za ocjenu ustavnosti predlaganja i imenovanja Vlade ZDK.

Premijerka Mehmedić prethodno je ignorirala njihov zahtjev.


“Na početku sjednice, naš ministar Jelić obrazložio je da bi sa dnevnog reda trebala biti povučena tačka: Mišljenje Ministarstva za pravosuđe i upravu vezano za prijedlog zakona o izmjeni Zakona o Vladi ZDK, kojeg je u skupštinsku proceduru uputio poslanik u Skupštini ZDK Alen Kapković iz Bosanskohercegovačke inicijative – Kasumović Fuad.

Napuštaju koaliciju?
Premijerka Amra Mehmedić nije željela povući tu tačku pa su naših dvoje ministara napustili sjednicu”, kazao je Tadić.

U prijedlogu zakona u članku 6, stavak 4, briše se odredba u kojoj se kaže da Vladu ZDK čine sedam ministara Bošnjaka te po dva iz reda Hrvata i Srba.

“Smatram da je to opasno, kao što sam kazao i jučer. Postoji opasnost da u budućnosti u Vladi ZDK ne bude ministara iz reda Hrvata i Srba”, naglasio je Tadić.

On je i u jučerašnjoj izjavi za Fenu najavio mogućnost da ta stranka napusti vladajuću koaliciju u ZDK. Kao razlog naveo je pritisak na njihove ministre i kadrove.


Možda vas zanima

Visoko

Opljačkan Sportsko-rekreativni centar “Premium arena”

Dana 15.03.2025. godine, u mjestu Donje Moštre, od strane nepoznatog lica izvršena...

Humanitarne akcijeVisoko

Radost, osmijesi i zagrljaji: Bajramski paketići za 84 polaznika Dnevnog centra u Visokom

Humanitarci s Buka bajramskim paketićima obradovali 84 polaznika Dnevnog centra za djecu...

Magazin

Preminuo Šaban iz Cazina, niko nije vjerovao koliko mu je godina

U Cazinu je početkom februara preminuo Šaban Mujić. “Šaban Mujić, poznat među...

SvijetVijesti

Upozorenje iz Irana: “Trump može slati brodove u Perzijski zaljev, ali samo ako se usudi”

Iran je odbacio tvrdnje SAD-a da su njegovi pomorski kapaciteti uništeni, upozoravajući...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Mučan slučaj trgovine ljudima u BiH: Djeca im dnevno morala isprositi do 150 KM

Djecu bi budili u ranim jutarnjim satima, bez obzira na vremenske prilike,...

Bosna i HercegovinaVijesti

Zastupnički dom BiH o dopuni Zakona o akcizama: Hoće li gorivo pojeftiniti?

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine bi na sjednici zakazanoj za...

SvijetVijesti

Trump u totalnom haosu: Zaprijetio NATO-u, traži i od Kine pomoć u Hormuškom moreuzu

Predsjednik SAD-a Donald Trump upozorio je NATO na “veoma lošu” budućnost ako...

Muslimani obilježavaju Lejletul-kadr,
IstaknutoVisoko

Večeras muslimani obilježavaju Lejletul-kadr, noć vrijedniju od hiljadu mjeseci

Večeras s akšam-namazom nastupa mubarek noć Lejletul-kadr, noć početka objave Kur'ana i...