Početna Biznis Dženana je bila sita stresa i gradske buke, počeli su nešto sasvim novo

Dženana je bila sita stresa i gradske buke, počeli su nešto sasvim novo

9

U videu je pojasnila kakve sve sireve prave, te koje sastojke iz okruženja koriste. Otkrivaju i koji sir gosti najviše vole, a ispričala nam je i kakve su vijesti stigle sa Sveučilišta u Mostaru, gdje su obavili analizu sira

“Znate šta je za mene kapital? Zdrava i sretna porodica”, govori za Fokus Dženana Ćosić Ajanović, vlasnica Farme “Ajanović”.

“U Vareš sam došla prije 15 godina, a sasvim spontano smo počeli da se bavimo ovim poslom. Suprug i ja smo se bavili poslovima koji nisu ni slični ovom. Bili smo siti stresa, gradske buke, stresa na poslu i odlučili smo da odemo u prirodu. Sa kozama smo se počeli baviti sasvim spontano”, govori Dženana.

Prvi korak im je bio planinarski dom na Perunu na 1.470 metara nadmorske visine. Imali su pse, konje, patke… I na taj način su privukli posjetitelje, kako iz Bosne i Hercegovine, tako i iz inostranstva. Počeli su im dolaziti ljudi iz raznih zemalja, tako da su odlučili napraviti nešto svoje.


O kozama bi mogla napisati knjigu
“Kupili smo komad zemlje na Planici i preselili se sa životinjama. Imali smo nekih 60 ovaca na početku. Tada sam dobila ponudu od prijatelja skauta iz Italije koji se bave proizvodnjom kozjeg sira na eko način i pitali su me da li imam želju da i ja to radim. Prihvatila sam”, kaže Dženan koja je provela u Italiji određeno vrijeme.

Tamo je naučila osnovne stvari o pravljenju sireva. Danas ima i Kuću sira.

Sa kozama se kako kaže, saživjela toliko da bi o njima mogla napisati knjigu. Sa kozama svaki dan pređe 10 kilometara i u šali kaže “da su prave atletičarke”. Brste i pasu ono što mi nazivamo korovom.

Otkrivaju i koji sir gosti najviše vole
Sve koze imaju i svoja imena.

“Hanka, Lili, Čupo, Skočko, Alpina… Pretežno imena dobijaju od gostiju koji nam dođu”, navodi Dženana.

Sve detalje možete saznati u našem video prilogu.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

“Baby Boom” u Bijeljini: Od početka godine rođeno više od 40 beba

Od početka ove godine u Bijeljini je rođeno više od 40 beba,...

IstaknutoSport

Elvedina Muzaferija: Okrećem se Crans-Montani i Olimpijadi

Italijanski Tarvisio bio je četvrta stanica Audi FIS Svjetskog kupa u brzim...

Crna HronikaIstaknuto

Tragedija: Okliznuo se lovac, hitac iz puške usmrtio muškarca

Muškarac čiji su inicijali M.S. (59) iz Gradiške poginuo je jutros prilikom...

Grad Visoko (Foto: Kenan Habibović)
Bosna i HercegovinaIstaknuto

Pijesak iz Azije stiže u BiH: Ima li šanse za sibirsku hladnoću

Čestice pijeska iz centralne Azije, iz pustinje Karakum koja se nalazi u...

Crna HronikaIstaknuto

Kiseljak: U saobraćajnoj nesreći poginula pješakinja, vozač pobjegao

U mjestu Azapovići, u općini Kiseljak, je sinoć prijavljena saobraćajna nesreća u...

BiznisVijesti

Sindikat metalaca FBiH upozorava: Nove trgovinske mjere Srbije ozbiljno ugrožavaju bh. industriju

Nakon što je Vlada Srbije donijela Uredbu o uvođenju privremene mjere za...

IstaknutoVisoko

Hilmi Neimarliji uručena Plaketa za poseban doprinos: “Svijet ne može bez institucija”

Povodom 489. godišnjice Gazi Husrev-begove biblioteke, Plaketa za poseban doprinos, kao znak...