Početna Istaknuto Ekolozi pobijedili, Brnabić: Stavili smo tačku na Rio Tinto

Ekolozi pobijedili, Brnabić: Stavili smo tačku na Rio Tinto

44

Predsjednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je da je na sjednici Vlade ukinuta Uredba o prostornom planu područja posebne namjene za preradu minerala jadarit, kao i sve dozvole i uredbe u vezi sa kompanijom “Rio Tinto”.
„Poništeni su svi upravni akti vezani za Rio Tinto, odnosno Rio Sava, sve dozvole, odluke, rješenje i sve ostalo. Ugovore nikada nismo imali kao što smo više puta rekli“, rekla je ona.

Dodala je da je ukinuta Radna grupa za implementaciju projekta Jadar čime su, kako je rekla, ispunjeni svi zahtjevi ekoloških protesta i „stavljena tačka na Rio Tinto u Srbiji“.

“Ovim je što se tiče projekta Jadar i Rio Tinto sve završeno”, kazala je Brnabić.

Ona je pozvala sve zainteresovane ekološke organizacije da preuzmu sva dokumenta i analiziraju ih.

“Nudim da tim iz mog kabineta i našeg sekretarijata pomogne u analizi ukoliko bude potrebno. Ćuta je već rekao da želi dokumente, mogu već večeras da ih preuzmu”, dodala je.

Kako je rekla srbijanska premijerka, u posljednjih nekoliko mjeseci u Srbiji su bili protesti zbog Projekta “Jadar” i Rio Tinta i kompanije Rio Sava.


“Koja je u Srbiji od 2004, kada je dobila prvo rješenje kojim se dozvoljavaju istražne radnje, krenula je u istraživanje, 2006. je izmijenjen zakon o rudarstvu, 2012. dobili i rješenje o izvođenju bušotina velikog prečnika”, rekla je još.

Ona je podsjetila da je Vlada dobila zahtjeve ekoloških organizacija, okupljenih oko Ekološkog ustanka, Saveza ekoloških organizacija Srbije, platforme Akcija i ostalih, kao i da su to zahtjevi koji su predati 12. januara 2022.

Ranije danas kompanija “Rio Tinto” je saopštila je da je zabrinuta zbog izjava predstavnika Vlade Srbije o potencijalnom povlačenju prostornog plana za Projekat „Jadar“.

“Posvećeni smo razvoju projekta u skladu sa svim srbijanskim i međunarodnim propisima i uzimamo u obzir zabrinutost za životnu sredinu koju je javnost iskazala. Smatramo da diskusije i dijalog zasnovani na činjenicama treba da budu osnov svake odluke Vlade Srbije o razvoju projekta”, naveli su iz Rio Tinta prije sjednice Vlade Srbije.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Cijene su totalno lude: Da li bi ste platili 40 KM za kilogram trešanja?

Cijene trešanja na zagrebačkim pijacama opet su šokirale kupce, pišu hrvatski mediji....

Crna Hronika

Oglasila se banjalučka policija o smrti Bobana Kusturića

Policija je prijavu o pronalasku tijela Bobana Kusturića (52), načelnika Uprave za...

Visoko

Maj u znaku ranog otkrivanja melanoma: Besplatni pregledi kože u ZDK

Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ), u saradnji sa Ministarstvom...

Sport

Zrinjski lovi četvrti, Velež svoj drugi trofej Kupa BiH

U Mostaru se danas od 18.00 sati igra prva utakmica finala Kupa...

Gradsko vijeće VisokoVisoko

Faris Lemeš traži hitne mjere: “Sigurnost građana nema alternativu”

Na 18. sjednici Gradskog vijeća Visoko, održanoj 29. aprila 2026. godine, vijećnik...

IstaknutoVisoko

Na današnji dan: Visoko dočekalo Tita – historijski trenutak koji se ne zaboravlja

U Visoko, maj 1971. godine ostao je upisan kao jedan od najznačajnijih...

SvijetVijesti

Moćno oružje od kartona: Dron od 2.000 dolara izluđuje radare (VIDEO)

Dronovi su se pokazali izuzetno korisnima u ratnim sukobima, no njihova je...

Bosna i HercegovinaVijesti

Pronađen mrtav šef Uprave za vazduhoplovstvo MUP-a RS Boban Kusturić

Boban Kusturić (52), načelnik Uprave za vazduhoplovstvo MUP-a RS, pronađen je mrtav...