Početna Istaknuto Erdogan se obratio naciji nakon pobjede na izborima

Erdogan se obratio naciji nakon pobjede na izborima

34

Predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan je, u obraćanju naciji nakon izborne pobjede, poručio kako nije niko izgubio, pobijedila je Turska, turska demokratija i svih 85 miliona turskih građana, javlja Anadolija.

Erdogan je pobijedio u drugom krugu predsjedničkih izbora održanih u Turskoj. Aktuelni predsjednik Erdogan pobijedio sa 52,14 posto osvojenih glasova. Njegov protivkandidat Kemal Kilicdaroglu osvojio je 47,86 posto glasova.

Obraćanje u Ankari
U obraćanju desetinama hiljada građana okupljenih ispred predsjedničke palate u Ankari, Erdogan je poručio kako je „pobijedila Turska i turska demokratija“.

„Niko danas nije izgubio. Pobijedilo je svih 85 miliona naših građana. Sada je vrijeme da se ujedinimo oko naših nacionalnih ciljeva i nacionalnih snova“, rekao je Erdogan.

On je dodao:

“Kao i uvijek, poštujemo volju našeg naroda. Nismo pobjednici samo mi. Pobjednik je Turska. Pobjednik je naša demokratija. Niko danas nije izgubio. Pobijedilo je svih 85 miliona naših građana. Sada je vrijeme da se ujedinimo oko naših nacionalnih ciljeva i nacionalnih snova.“

Erdogan je u pobjedničkom govoru u Ankari poručio kako nastavljaju s gradnjom “Stoljeća Turske”.


„Danas je dan kada su ispunjene molitve naših građana, ali i naših prijatelja širom svijeta.

Sada kada su izbori završeni, sve svoje vrijeme i energiju posvetit ćemo radu, stvaranju djela i služenju narodu“, riječi su Erdogana.

Rekao je da u vrhu liste prioriteta i nakon izbora ostaje ponovna izgradnja gradova porušenih u zemljotresima 6. februara, koji predstavljaju katastrofu stoljeća:

“Otklanjanje problema proizašlih iz poskupljenja izazvanih inflacijom bit će jedna od naših najhitnijih tema narednih dana.“

Pobjednički govor
Erdogan se u pobjedničkom govoru dotakao i sirijskih izbjeglica, teme koja je bila jedna od aktuelnih i tokom predizborne kampanje.

„Do danas smo omogućili da se na sigurna područja na sirijskom teritoriju dobrovoljno vrati gotovo 600.000 ljudi.

U sklopu zajedničkog projekta s Katarom obezbijedit ćemo siguran povratak za još milion ljudi u nekoliko godina“, poručio je Erdogan, te zaključio:​​​​​​​

„Nastavit ćemo put stabilno i sa samopouzdanjem. Dizajniramo ekonomiju s međunarodnom reputacijom fokusiranu na ulaganja i zapošljavanje.“


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

CIK pokreće najveću izbornu reformu: Šta se mijenja na biračkim mjestima

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine najavila je početak uvođenja novih izbornih...

Sport

Kerim Alajbegović je najbolji debitant austrijske Bundeslige!

Mladi bosanskohercegovački fudbaler Kerim Alajbegović dobio je veliko priznanje nakon sjajne sezone...

Grad Visoko / Foto: visokoin.com
VijestiVisoko

U Visokom pretežno oblačno vrijeme

U Bosni i Hercegovini prijepodne pretežno oblačno vrijeme sa kišom. U drugoj...

Bosna i HercegovinaCrna HronikaVijesti

Amiru Pašiću Faći pritvor produžen za još dva mjeseca

Na prijedlog Tužilaštva Kantona Sarajevo, Općinski sud u Sarajevu je za još...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Drama u Kaknju: Oštećen gromobran koji u sebi ima radioaktivni sadržaj

U Kaknju se odvijala prava drama kada je uslijed rušenja zgrade došlo...

Visoko

Visoko ugostilo učenike i profesore iz Istanbula

Gradonačelnik Mirza Ganić danas je imao čast ugostiti 25 učenika i profesora...

Crna HronikaVisoko

Visoko: Uhapšen muškarac zbog posjedovanja droge

Dana 07.05.2026. godine, u 02,40 sati, u mjestu Dobrinje, od strane službenika...

Sport

Sprema se senzacionalna razmjena vozača između dvije F1 ekipe?

Australac Oscar Piastri mogao bi zamijeniti Maxa Verstappena u Red Bullovoj ekipi...