Godišnjica februarskih demonstracija obilježena u Tuzli: Stanje je danas mnogo lošije

Godišnjica je masovnih demonstracija održanih 2014. godine u Bosni i Hercegovini. Stanje danas je mnogo lošije u odnosu na 2014. godinu, kada je i vlast u najmnogoljudnijem Tuzlanskom kantonu, pod pritiskom građana podnijela ostavke. Ovo je poruka Sindikata solidarnosti ističu iz Tuzle, koji je danas obilježio osmu godišnjicu održavanja masovnih demonstracija u više većih bh. gradova.
U februaru 2014. godine na području cijele Bosne i Hercegovine hiljade građana, nezadovoljni socijalnim i ekonomskim stanjem u zemlji, izašli su na proteste tražeći smjene političara. Sve je počelo u Tuzli. Nakon osam godina ne stagniramo, nego tonemo još dublje, poručuju iz Sindikata solidarnosti.

SAKIB KOPIĆ, predsjednik Sindikata solidarnosti TK

“Mladi ljudi odlaze iz ovog apsurdistana, bit ćemo zemlja staraca u kojoj će vladati oni sa kupljenim diplomama, titulama i zvanjima.”

ЕNES TANOVIĆ, član Sindikata solidarnosti TK

“Da smo tad napravili zakon o uvezivanju radnog staža, do sada bi svi radnici otišli u penzije, a imali bi poslodavci ostatak radnika koji je bio sposoban još, međutim danas toga nema.”

Protesti su rezultirali paljenjem zgrada, doveli do organiziranih plenuma, određenih smjena, ali sve to brzo je palo u zaborav, čemu svjedoči i broj okupljenih građana na obilježavanjima godišnjica. Ovoga puta tek 20-ak, uglavnom radnika propalih preduzeća koji ni u zasluženu penziju još ne mogu.

EKREM ĆERIMIĆ, predsjednik Sindikata radnika Resod-Guming Tuzla

“Okončan je stečaj prošli mjesec, nakon 12 godina stečaja radnici su dobili po dvije godine uvezanog radnog staža”.

MUJO GAVRANOVIĆ, predsjednik Sindikata radnika Konjuh Živinice

“Već šesta godina Konjuh je u stečaju. Ima uposlenih nekih 30 radnika, imamo nekakvu proizvodnju, a ostali svi su poslani na biro. Imamo dodatnih problema i u stečaju.”

Iz Sindikata navode da cilj nije postignut i da je politika pobijedila. Molili su se 2014. godine za zaštitu radnih mjesta. Danas, kažu, poslodavci mole za radnu snagu. Zgrada Soda so, u kojoj je bila smještena tadašnja Vlada, ostaje i dalje da svjedoči nezapamćenom buntu građana. Ni za njeno renoviranje osam godina nije bilo ažurnosti.