Evropska unija (EU) duboko je zabrinuta predloženim Nacrtom izmjena Zakona o osnivanju kompanije za prenos električne energije u Bosni i Hercegovini (Elektroprenos BiH) kojima će biti omogućena podjela dijela akumuliranih prihoda državne kompanije za prenos električne energije između akcionara, Federacije BiH (FBiH) i Republike Srpske (RS), kazao je za Anadolu Agency visokopozicionirani zvaničnik EU u Sarajevu.
Izmjena Zakona bi se mogla naći na dnevnom redu Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH sutra ili na prvoj narednoj redovnoj sjednici.
“Predloženim amandmanima na Zakon o Elektroprenosu BiH nije ispoštovana nijedna od preuzetih obaveza i garancija sa sastanka državnog i entitetskih resornih ministara sa predstavnicima EU-a iz novembra prošle godine. EU je veoma zabrinuta zbog toga, ali ovo bi trebao biti i razlog za duboku zabrinutost građana BiH, jer bi se moglo desiti da u dogledno vrijeme ostanu u mraku”, kazao je pomenuti zvaničnik EU-a, koji je govorio pod uslovom anonimnosti.
EU je svjesna želje državnih organa u BiH da vrše raspodjelu dobiti državne kompanije, ali takva praksa je moguća u kompanijama koje su funkcionalne, imaju planove investicija i usvojene revidirane godišnje finasijske planove, kao i funkcionalan menadžment, što nije slučaj u Elektroprenosu BiH, tvrdi naš izvor.
“Elektroprenosna mreža kojom upravlja Elektroprenos BiH je u očajničkoj potrebi za investicijama. Trenutno stanje u skladištima te kompanije, koja dugo nije nabavljala rezervnu opremu i ostalo, takvo je da postoji stalna bojazan od kvara na mreži na koji kompanija neće moći odgovoriti”, kazao je izvor iz EU-a.
Prema njegovim riječima, sistem prenosa električne energije se mora se stalno širiti i jačati, a posebno zbog toga što je “izvoz električne energije jedini ozbiljan izvozni prihod koji ostvaruje BiH”.
Izmjene Zakona o Elektroprenosu BiH omogućile bi da se prije prvobitno utvrđenog roka od deset godina od formiranja kompanije, što je 2016. godina, izvrši podjela dijela dobiti Elektroprenosa BiH među akcionarima, FBiH i RS-om.
Nacrt izmjena Zakona o Elektroprenosu BiH utvrdilo je Vijeće ministara BiH početkom decembra i po hitnoj proceduri uputilo na razmatranje Parlamentarnoj skupštini BiH. Nacrtom će biti omogućeno entitetima da podijele dio prihoda ostvarenog u Elektroprenosu BiH prije nego što je donesen plan investiranja u mrežu.
Od akumuliranih oko 330 miliona KM za proteklih sedam godina postojanja kompanije, neznatno je uloženo u održavanje i razvoj prenosne elektroenergetske mreže i izgradnju novih kapaciteta, što je prvenstveno bila svrha formiranja kompanije.
Ovakav scenarij protivan je i prošlogodišnjem dogovoru koji su u Bruxellesu, na sastanku s predstavnicima EU-a, postigli državni i entitetski resorni ministri. Tad je dogovoreno da raspodjele neto dobiti prije 2016. neće biti ukoliko prije toga ne bude formirana funkcionalna uprava, napravljena revizija finansijskih izvještaja i usvojeni pouzdani planovi investiranja.
Podsjetimo, Elektroprenos BiH je državna kompanija za prenos električne energije formirana 2006. Kompaniju su formirali bh. entiteti, koji su i njeni akcionari, Federacija BiH sa 58,89 posto i Republika Srpska sa 41,11 posto.
Kompanija je zadužena za održavanje i razvoj visokonaponske prenose mreže i izgradnju novih elektroenergetskih kapaciteta u BiH. Kompanija ostvaruje prihod na osnovu takse za prenos električne energije koju uz račune za utrošak električne energije, koje plaćaju entitetskim elektroprivredama, izdvajaju svi građani BiH.
Iako je elektroenergetski sistem BiH dotrajao, a kapaciteti za prenos i proizvodnju električne energije pri isteku roka trajanja, bh. entiteti kao akcionari Elektroprenosa još nisu postigli dogovor o novim investicijama.
“U pitanje se dovodi nesmetano srednjoročno i dugoročno funkcionisanje Elektroprenosa BiH i visokonaponske mreže u čitavoj BiH“, stav je Evropske komisije.
Zabrinutost EU-a u vezi s ovim pitanjem iznio je i zamjenik generalnog direktora za proširenje Joost Korte tokom jučerašnjeg susreta sa predsjedavajućim Vijeća ministara BiH Vjekoslavom Bevandom.
Ukoliko zakon bude odobren u državnom Parlamentu, entitetima će pripasti oko 100 miliona akumuliranih na računima Elektroprenosa BiH, što će, kako se kalkulira u javnosti, biti iskorišteno za ‘krpljenje’ budžetskih deficita entiteta.
(VisokoIN/AA)