Početna -Ne Propusti Građanima na raspolaganju eServis, pratite faze postupka izrade ličnih dokumenata

Građanima na raspolaganju eServis, pratite faze postupka izrade ličnih dokumenata

7

Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) je građanima na raspolaganje stavila eServis putem kojeg će moći pratiti faze postupka izrade putne isprave, lične karte i vozačke dozvole od trenutka podnošenja zahtjeva za izdavanje kod nadležnog organa do uručenja.

Korištenje ovog eServisa je besplatno, a da bi se pokrenula provjera u tražena polja potrebno je unijeti podatke kojima raspolaže lično podnosilac zahtjeva.

Servis “Provjera statusa zahtjeva za lične dokumente“ se nalazi na lijevoj strani web-portala IDDEEA-e (www.iddeea.gov.ba), a svi nadležni organi za izdavanje ličnih dokumenata u BiH također imaju mogućnost integrisanja ovog eServisa na svoje web-portale.

Građanima je ovim omogućeno da na jednostavan način dobiju uvid u trenutni status zahtjeva te da unaprijed mogu planirati preuzimanje izrađenog ličnog dokumenta na lokaciji nadležnog organa.


Zahtjev, odnosno lični dokument se može nalaziti u jednoj od sljedećih faza postupka:

zahtjev čeka na provjeru identiteta (u toku elektronska provjera podataka u nadležnom matičnom uredu), zahtjev dostavljen u podsistem za proizvodnju (zahtjev dostavljen u nadležnost IDDEEA-i radi izrade dokumenta), dokument kreiran (dokument izrađen i nalazi se u nadležnosti IDDEEA-e), dokument u transportu (dokument se nalazi u fazi transporta ka nadležnom organu za izdavanje dokumenta) i dokument spreman za uručenje (izrađen dokument se nalazi u nadležnosti organa za izdavanje dokumenta).

Navodi se da će IDDEEA i dalje raditi na kreiranju servisa koji će pojednostaviti procedure i građanima omogućiti efikasniju i kvalitetniju uslugu.

Izdavanje ličnih dokumenata u Federaciji BiH vrše kantonalna ministarstva unutrašnjih poslova unutar svoje nadležnosti, u Republici Srpskoj ministarstvo unutrašnjih poslova RS-a i u Brčko distriktu BiH Odjel za javni registar Brčko distrikta.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

U Kaknju proglašena uzbuna zbog zagađenja zraka

Operativni štab općine Kakanj je održao sjednicu na kojoj je donio Odluku...

Bosna i HercegovinaVijesti

Adnan Mrkva i Amel Ćapin osuđeni na 3 godine zatvora: Oduzima im se više od tri miliona KM

Sarajevsko kantonalno tužilaštvo navodi da je u ponovljenom postupku, Kantonalni sud u...

Bosna i HercegovinaVijesti

Sladić komentarisao najavu ‘ozbiljnog naleta zime’ za 10 dana, evo šta je rekao

Nedim Sladić, popularni bh. meteorolog, oglasio se na društvenim mrežama gdje je...

Bosna i HercegovinaVijesti

Premija po litru mlijeka u FBiH uskoro veća za minimum 15 feninga

Mljekari u Federaciji BiH će uskoro imati veće premije po litru mlijeka...

Bosna i HercegovinaVijesti

SAD otkrio razloge obustave izdavanja viza i za građane BiH

Sjedinjene Američke Države (SAD) privremeno su obustavile proces izdavanja imigrantskih viza za...

Bosna i HercegovinaVijesti

Zrak i jutros najzagađeniji u Kaknju, opasan za stanovništvo

Prema ranijim prognozama trend lošeg kvaliteta zraka nastavljen je i ovoga jutra...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Slučaj “Viaduct” pada u zaborav, 110 miliona KM otišlo u bespovrat

Slučaj “Viaduct”, koji je građane BiH, tačnije Republike Srpske, “olakšao” za oko...

Bosna i HercegovinaVijesti

Prognoza do 26. januara: Stiže novi preokret!

Federalni hidrometeorološki zavod objavio je srednjoročnu prognozu vremena za Bosnu i Hercegovinu...