Gradovima i općinama, mjesnim zajednicama i udruženjima iz ZDK za projekte turističke infrastrukture 514.000 KM

42
zdk.ba

Ministar za privredu Zeničko-dobojskog kantona Samir Šibonjić potpisao je ugovore o sufinansiranju projekata turističke infrastrukture i suprastrukture s predstavnicima općina i gradova, mjesnih zajednica i udruženja građana iz ovog kantona, ukupne vrijednosti 514.000 KM.

Ministar Šibonjić je rekao da je jačanje turizma jedan od prioriteta ovog ministarstva te da su korisnici odabrani putem javnog poziva, a po prvi put pravo učešća su imala i udruženja građana.

– Mi smo prepoznali ogroman potencijal i potrudit ćemo se da i dalje dajemo maksimalnu podršku i da skupa jačamo privredu ZDK-a. Poznati smo po raznim industijama, a zasigurno ćemo postati poznati i po turizmu – rekao je ministar Šibonjić, navodeći da je nedavno nakon deset godina formirana i Turistička zajednica ZDK-a.

Udruženje Čuvari bosanske krune Bobovac Mijakovići – Vareš apliciralo je s projektom izgradnje auto kampa na poznatom izletištu Luke pored Bobovca, a planirano je da projekat bude realizovan ove jeseni.

– Plan je izgradimo jednu od najvećih kamp lokacija u ZDK-u za 50 voznih jedinica – rekao je predstavnik ovog udruženja Šaban Imširović.

U Kraljevoj Sutjesci na putu ka kraljevskom gradu Bobovcu udruženje “Alternative” će graditi izletište. Maksuma Topalović ističe da je ovo prva značajnija finansijska podrška jedne domaće instiucije projektima ove nevladine organizacije, koja se bavi zaštitom okoliša od 1998. godine.

– Veliki broj posjetilaca se opredjeljuje da do Bobovca dođe pječice prekrasnim krajolikom, ali je malo odmorišta na tim pješačkim stazama. Nadam se da će ovo poboljšati ukupan kvalitet naše turističke ponude – rekla je Topalović.

Sredstva su dobila i dva planiranska društva – PSD “Poštar” Zenica i PD “Tajan 1929” Zavidovići. “Poštar” će graditi adrenalinski park i ziplene na planini Hum, kod planinarskog doma “Jedinci”.

– Naša želja je da to bude mjesto okupljanja porodica, sportista i ljubitelja prirode. ZDK obiluje prirodnim ljepotama i historijskim lokacijama i ovo je pravi put kojim idu i Ministarstvo privrede i Vlada ZDK – rekao je predstavnik PSD “Poštar” Jasmin Imamović.

PD “Tajan” je prošle godine započeo izgradnju planinarskog doma Mašice, u blizini istoimenog jezera, a gradnju objekta će nastaviti uz podršku Ministarstva za privredu.

– Vlastitim sredstvima smo izgradili prizemlje, a odobrena sredstva bi trebala biti dostatna za izgradnju drugog sprata i krova. Raduje me da je Vlada ZDK-a podržala projekte u turizmu, jer to ranijih godina nije bila praksa – rekao je Jusuf Čahtarević iz PD “Tajan” Zavidovići.

Ugovori su potpisani sa 11 udruženja građana, gradovima Zavidovići i Visoko, općinama Olovo, Kakanj, Maglaj i Doboj Jug, te mjesnim zajednicama Novi Šeher Maglaj, Gostović i Branioci Grada Zavidovići te Bobare Drinčići Blaževci i Raduša Tešanj.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Novi način glasanja zbunjuje birače, očekuje se rekordan broj nevažećih listića

S obzirom na uvođenje novih tehnologija u izborni proces glasanje na sam...

Nikola Vasilj zvanično predstavljen u saudijskom Diriyahu

Bosanskohercegovački reprezentativni golman Nikola Vasilj zvanično je predstavljen kao novi član saudijskog...

Vlada ZDK donijela odluku o pokretanju procedure za prijem 105 novih policijskih službenika

Vlada Zeničko-dobojskog kantona usvojila je na današnjoj sjednici, kojom je predsjedavao premijer...

Nesvakidašnji slučaj u BiH: Učeniku prijeti zatvor jer je prepisivao na ispitu

Opštinski sud u Livnu potvrdio je optužnicu protiv A.L. (19), kojeg terete...

SAD ukinuo carine Srbiji, opozicija: Vučić nema nikakve zasluge za ovo

Sjedinjene Američke Države ukinule su carine na uvoz robe iz Srbije, a...

Na zagrebačkom aerodromu policija pronašla 15 kg droge

Zagrebačka policija dovršila je kriminalističko istraživanje nad 32-godišnjom državljankom Španjolske koju sumnjiči...

Hakeri obožavaju ovu postavku na mobitelima, a većina korisnika je ne isključuje

Bluetooth je postao nezaobilazan dio svakodnevice – koristimo ga za slušalice, satove,...

Optužen zbog prodaje vozila na crno, imaju i prepiske sa OLX-a

Osnovni sud u Derventi potvrdio je optužnicu protiv D.V. (31), a terete...