Početna Bosna i Hercegovina Hitrom reakcijom ljekara KCUS-a spašena ruka dvogodišnjem dječaku

Hitrom reakcijom ljekara KCUS-a spašena ruka dvogodišnjem dječaku

19

Na Klinici za ortopediju i traumatologiju Kliničkog centra Univerziteta Sarajevo (KCUS) uspješno je operisan dvogodišnji dječak M.K., upućen iz Bolnice ‘Srbija’ u Istočnom Sarajevu, sa teškom povredom desnog lakta sa lezijom krvnog suda odgovornim za ishranu i cirkulaciju cijele ruke. Po prijemu u Klinički centar UNSA formiran je multidisciplinarni tim ljekara koji su uradili hitnu dijagnostiku, potom i složeni operativni zahvat.

Prema riječima članova operativnog tima – prim. dr Mehmeda Jamakosmanovića i prim. dr Edina Kulenovića ključna je bila hitra reakcija, jer bi svako odgađanje vodilo ka amputaciji ruke. Oni kažu da je, zajedničkim naporom ortopeda, vaskularnih hirurga, anesteziologa, instrumentarki i ostalog medicinskog osoblja, uspješno završena operacija, a postoperativni tok protječe odlično.

Za kolege radiologe naglašavaju da su uradili izvrstan dijagnostički posao. Nakon toga su mogli započeti operativni tretman. Kako kažu dr. Jamakosmanović i dr. Kulenović, cirkulacija je ponovo uspostavljena, prijelom je stabiliziran, ruka je funkcionalna i nadaju se najboljem rezultatu.


Roditelji dječaka zahvalni su ljekarima i medicinskom osoblju KCUS-a, koji su uložili velike napore kako bi spasili ruku njihovog djeteta i omogućili mu da nastavi sa svakodnevnim životom. Posebno su zahvalni dr. Kulenoviću, koji je prepoznao ozbiljnost situacije i pozvao kolegu Jamakosmanovića, koji je bio pripravan. Naglašavaju da je brzo urađeno sve, kako bi njihov sin bio podvrgnut operaciji, bez odgađanja. Oporavak ide dobro i, kako kažu, ubrzo će kući. Drago im je što njihovo dijete ima priliku za životne događaje koji tek slijede.

-Operativni tim činili su ortopedi prim. dr Edin Kulenović, prim.dr Mehmed Jamakosmanović, vaskularni hirurg mr. sci. med. dr Haris Vukas, dr. Tarik Selimović sa Klinike za ortopediju i traumatologiju, te anesteziolozi prim. dr Suad Vuk i dr. Anes Ajanović – saopćio je PRESS KCUS-a.


Možda vas zanima

Smrtovnice

ŠABANOVIĆ (Ibro) IZET 11.02.2026. u 14:00 sati

ŠABANOVIĆ (Ibro) IZET 11.02.2026. u 14:00 sati

Bosna i HercegovinaVijesti

Rukometaši BiH u posjeti Isaku: Hrabrost i patriotizam uz nacionalni dres

Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak primio je danas u posjetu predstavnike...

BiznisIstaknuto

Bh. kompanije u srcu Mekke: Kako je sagrađen veliki toranj, važan dio došao iz BiH

U neposrednoj blizini Kabe, u samom središtu Meke, izdiže se Makkah Royal...

SvijetVijesti

Netanyahu čestitao Karanu i Dodiku Netanyahu čestitao Karanu i Dodiku

Premijer Izraela Benjamin Netanyahu objavio je na X-u čestitku Siniši Karanu na...

Crna HronikaVijesti

Haos na putu Turbe – Donji Vakuf: Kamion prevrnut, formirane kolone

Na putnom pravcu Turbe – Donji Vakuf, na lokaciji Komar kod mosta,...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

SIPA pretresa na 18 lokacija širom BiH

Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu u saradnji sa službenicima...

IstaknutoVisoko

Mirza Ganić: Visoko je među najperspektivnijim privrednim sredinama u BiH

Gradonačelnik Visokog Mirza Ganić prisustvovao je Skupštini Udruženja malih i srednjih poduzetnika,...

IstaknutoSportVisoko

Muzaferija poručila sa Olimpijade: Gladna sam uspjeha

Elvedina Muzaferija oglasila se nakon prvog nastupa na Zimskim olimpijskim igrama u...