Početna Istaknuto Hoće li trgovine u Visokom raditi nedjeljom? Odluka izazvala burne reakcije

Hoće li trgovine u Visokom raditi nedjeljom? Odluka izazvala burne reakcije

85

Gradsko vijeće Visoko donijelo je odluku kojom predlaže Vladi Federacije BiH da trgovački objekti u Visokom budu izuzeti iz odredbi koje propisuju neradnu nedjelju. Ovaj potez izazvao je brojne reakcije građana, posebno na društvenim mrežama, gdje se mnogi protive ovoj inicijativi.

Većina kritika usmjerena je prema Gradskom vijeću, uz tvrdnje da se ovom odlukom pogoduje poslodavcima na štetu radničkih prava. Među građanima koji su javno izrazili svoje nezadovoljstvo je i Adnan Mević, koji je putem Facebooka podnio inicijativu da se, ukoliko već dolazi do ukidanja zabrane rada nedjeljom, sličan princip primijeni i na javne ustanove, institucije i organe uprave.

“U duhu zahtjeva da se ukine zabrana rada nedjeljom na području Visokog, želio bih da podnesem inicijativu da i sve javne ustanove, preduzeća, institucije i organi uprave rade jedan dan vikenda, a da neki drugi dan tokom sedmice uzmu slobodno,” napisao je Mević.


Dodao je i da mnogi radnici, posebno oni koji rade van Visokog, nemaju mogućnost korištenja javnih usluga jer su sve institucije zatvorene u periodima kada oni mogu doći po dokumente poput rodnog lista, CIPS-a ili ovjere zdravstvene knjižice.

“Većini radnika to stvara dodatne troškove i obaveze, jer su primorani uzeti slobodan dan samo da bi obavili osnovne administrativne poslove. Ako možemo podilaziti turistima, ne vidim razloga zašto ne bismo mogli građanima koji su birali vlast, građanima koji pune budžet i građanima zbog kojih ta ista vlast postoji?” istakao je Mević u svojoj objavi.

Ostaje da se vidi kako će Vlada Federacije BiH odgovoriti na prijedlog Gradskog vijeća Visoko i hoće li doći do izmjena u važenju pravila o neradnoj nedjelji u ovom gradu.

Visokoin.com / Redakcija


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Bećirović: Rezolucija o Srebrenici jedna od najvećih pobjeda BiH

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović podsjeća da se danas navršavaju dvije godine...

Bosna i HercegovinaVijesti

Koordinacija slobodnih sindikata: Hitno održati sjednicu Parlamenta i uvesti prinudnu upravu u NŽZ

Koordinacija slobodnih sindikata Bosne i Hercegovine zahtijeva hitno sazivanje sjednica Predstavničkog doma...

Vijesti

Prvo izdanje manifestacije “Zenička trka” okupit će oko 1.000 trkača

Rekreativno sportska i zabavna manifestacija “Zenička trka”, u organizaciji Udruženja “Sport projekt”...

IstaknutoSport

Selektor Barbarez moćnom porukom najavio pohod na Svjetsko prvenstvo!

Ono što je do juče izgledalo kao daleki san, danas zvanično postaje...

SvijetVijesti

S tržišta u Hrvatskoj povučeno miješano mljeveno meso

Državni inspektorat Republike Hrvatske povukao je iz prodaje miješano mljeveno meso proizvođača...

Vijesti

Temperature idu i do 32 stepena, izdato upozorenje za dvije regije

U našoj zemlji danas će preovladavati sunčano vrijeme, u Bosni sa malom...

Vijesti

Nova drama u Kaknju: Pas lutalica ugrizao dijete od pet godina

U Kaknju je danas, prema informacijama građana, kod Pošte došlo do novog...