Početna Istaknuto HRVATSKA U ŠOKU JER IM JE PROTJERAN DIPLOMATA IZ SRBIJE: “NISMO OVO OČEKIVALI”

HRVATSKA U ŠOKU JER IM JE PROTJERAN DIPLOMATA IZ SRBIJE: “NISMO OVO OČEKIVALI”

46

Nakon što je Ministarstvo vanjskih poslova Srbije proglasilo prvog tajnika ambasade Hrvatske u Beogradu, Hrvoja Šnajdera, personom non granat zbog optužbe da je vrbovao za rad u SOA-i oglasili su se i zvaničnici Hrvatske.

Ministarstvo vanjskih poslova Hrvatske izrazilo je žaljenje zbog odluke Republike Srbije da prvog tajnika hrvatske ambasade u Beogradu proglasi perosnom non grata.

“U potpunosti odbacujemo osnovu za protjerivanje akreditiranog hrvatskog diplomata. Navedena odluka Republike Srbije predstavlja korak prema pogoršanju međusobnih odnosa, kao i daljnjoj destabilizaciji osjetljivih regionalnih političko-sigurnosnih prilika u vrijeme kada je stabilnost na jugoistoku Europe od iznimne važnosti za cijelu Europu”, piše u saopćenju.

Hrvatsko ministarstvo navodi da se očekivala eskalacija odnosa uoči izbora u Srbiji, ali da nisu očekivali protjerivanje diplomata.

“Zabrinjava nas što protjerivanje hrvatskog diplomate predstavlja dodatni pritisak na uposlenike hrvatske ambasade u Beogradu, koji se osobito manifestira u predizborno vrijeme u Republici Srbiji. S tim u vezi, izražavamo žaljenje što se anticipirana eskalacija odnosa od strane Republike Srbije u ovo vrijeme realizirala drastičnom odlukom o protjerivanju diplomata”, navodi se.

Dodali su da zadržavaju pravo odgovoriti na ovaj potez u vrijeme i na način koji odaberu.

Ministarstvo vanjskih poslova Srbije objavilo je saopćenje u kojem se ne navode razlozi za diplomatsku notu.

“Tokom profesionalnog angažiranja u Republici Srbiji Šnajder je grubo izašao iz okvira diplomatskih normi i prekršio navedenu Konvenciju. Tim povodom uručena je diplomatska nota ambasadoru Republike Hrvatske Hidajetu Biščeviću”, navodi se.

Srbijanski mediji tvrde da je Bezbjednosno-informativna agencija (BIA) razotkkrila hrvatskog diplomatu koji je u Beogradu pokušao napraviti “agenturnu mrežu”

Možda vas zanima

Ćurić: Situacija pogoršana, ali ljudi i objekti nisu ugroženi

Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić izjavio je danas da u gradu nisu ugroženi...

Poginuli dvoje djece i žena u Sloveniji: Audi udario u kamion vozača iz BiH

Dvoje djece od četiri i 11 godina i žena (74), svi državljani...

Vučić o sahrani Mladića: Ako porodica bude željela, država će pomoći da bude dostojanstvena

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će, u slučaju da...

Virus groznice Zapadnog Nila potvrđen u divljih ptica na području Zagreba

Virus groznice Zapadnog Nila potvrđen je u divljih ptica na području Zagreba,...

Potpuno blokiran saobraćaj na Kobiljoj Glavi nakon saobraćajne nesreće

Na Kobiljoj Glavi danas je došlo do saobraćajne nesreće u kojoj su...

Policija pojačava kontrole pred školama, nesavjesnim vozačima slijede kazne

Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova ZDK, povodom početka nove školske godine koja...

Poznata cijena hadža za 2027. godinu: Evo koliko će buduće hadžije platiti

Ured za hadž i umru Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini...

Vlada ZDK: Usvojen polugodišnji izvještaj ZZO-a, preduzeća u vlasništvu FBiH ugrožavaju zdravstveni sistem u ZDK

Vlada Zeničko-dobojskog kantona usvojila je na svom današnjoj sjednici, kojom je predsjedavao...