Početna Bosna i Hercegovina Ili Dayton ili razlaz – RS u mandatu Trumpa mora riješiti svoje pitanje

Ili Dayton ili razlaz – RS u mandatu Trumpa mora riješiti svoje pitanje

37

Dodik je ocijenio da istovremeno Bošnjaci, usprkos porazu demokrata na američkim izborima, neće odustati od unitarizacije BiH i satanizacije Srba.

Predsjednik Srpske je uvjeren da Trumpova pobjeda mijenja sve, iako bi neki željeli da on kaže kako neće ništa mijenjati.

– Nažalost, gledajući analitički, Trump je u prvi mandat `upao` nespreman i došao je u politiku iz gospodarstva. Sada imamo priču o dubokoj državi koja je ostala i blokirala njegove odluke. S tim iskustvom dolazi u drugi mandat gdje ne krije da želi da počisti tu duboku državu – rekao je Dodik za “Večernje novosti”.

On smatra da je Trump svjestan da protiv sebe ima administraciju koja mu je pripremila dva atentata, a vjeruje i da republikanci znaju što su njihovi prethodnici radili na ovim prostorima.

– Čitav svijet će se prekomponirati. Trump se pokazao kao čovjek koji nije spreman da ruši druge države zarad globalizacije ili ideoloških i političkih tokova. Činjenica da je ostao u dobrim odnosima s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom sve ovo vrijeme govori da imaju slične političke vizije – naveo je Dodik.


Govoreći o značaju dobrog odnosa Orbana i Trumpa za Srpsku, koja ima odličan odnos s Mađarskom, Dodik je ocijenio da je Orban definitivno povećao svoju cijenu na političkom tržištu Europe, o čemu svjedoči i nedavni skup u Budimpešti gdje su svi trčali da se sastanu s njim.

– Vjerujem da će on biti Trumpov čovjek od najvećeg povjerenja za Europu i imat će što čuti od Orbana. Ponosan sam na činjenicu da s Orbanom dijelimo iste političke vrijednosti i imamo odličnu političku i privrednu suradnju, što samo može da nam koristi – rekao je Dodik.

Komentirajući sankcije protiv Vladimira Perišića, koje mu je uvela odlazeća američka administracija u trenutku dok je Trump slavio pobjedu, Dodik je ocijenio da je moguće da je neko potakao da se baš u tom trenutku priopći ta odluka.

– Vidim da sada javnost u Sarajevu licitira svakodnevno sankcijama prema Republici Srpskoj. Naravno, mi činimo sve da sankcije osporimo i to je prirodno. Već smo i navikli da živimo s njima – rekao je Dodik.


Možda vas zanima

Crna Hronika

Maloljetnik na romobilu teško povrijedio pješakinju

U utorak, 21. aprila 2026. godine oko 14.50 sati, na pješačkoj stazi...

Crna HronikaIstaknuto

Trojica muškaraca osuđeni na ukupno 38 godina zatvora zbog silovanja djevojke u Sarajevu

Kantonalni sud u Sarajevu izrekao je prvostepenu presudu i proglasio krivim Benjamina...

Visoko

Obilježena godišnjica pogibije Hazima Dedića

Danas je u okviru programa „Dani otpora agresiji na području Grada Visoko“,...

Visoko

Emotivan susret u Visokom: Majke Srebrenice u posjeti gradonačelniku Mirzi Ganiću

Gradonačelnik Ganić danas je u Visokom ugostio majke Srebrenice, zajedno s predstavnicima...

Crna Hronika

U porodičnoj kući u Srebreniku pronađena tijela supružnika, utvrđuje se uzrok smrti

Dvije mrtve osobe pronađene su danas u kući i dvorištu u Srebreniku,...

IstaknutoVisoko

Preminuo Džemal ef. Salihspahić, utemeljitelj i dugogodišnji direktor medrese

Sa tugom je objavljena vijest da je na ahiret preselio profesor Džemal...

Bosna i HercegovinaVijesti

SIPA raspisala konkurs, traži se 25 novih policijskih službenika

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) objavila je konkurs za prijem...

Bosna i HercegovinaVijesti

Obilježena 19. godišnjica tragične nesreće u Dječijem domu Bjelave

Polaganjem cvijeća na spomen-obilježje i mezare šest beba na gradskom groblju Vlakovo...