Početna Istaknuto Inspekcija u Sarajevu zabranila uvoz neispravnih Haribo Starmix bombona iz Turske

Inspekcija u Sarajevu zabranila uvoz neispravnih Haribo Starmix bombona iz Turske

111

Federalna sanitarna inspekcija na mjestu carinjenja (MC) Rajlovac – Sarajevo zabranila je 12. augusta uvoz pošiljke proizvoda Haribo Starmix bombona, porijeklom iz Turske.

Naime, u postupku inspekcijskog nadzora nad uvozom životnih namirnica i hrane utvrđeno je da nije ispoštovan temperaturni režim transporta (14 °C) koji je naveden na Zdravstvenom certifikatu izdatom od nadležnog tijela Republike Turske.

“Usljed toga je došlo do promjene organoleptičkog svojstva pošiljke, što je u suprotnosti sa članom 8. Zakona o zdravstvenoj ispravnosti životnih namirnica i predmeta opšte upotrebe (‘Službeni list RBiH’, broj: 2/92 i 13/94).

Shodno tome, uvoz kontrolisane pošiljke je zabranjen, a neispravna roba je propisno uništena na odlagalištu otpada“, saopćeno je iz Federalne uprave za inspekcijske poslove Sarajevo (FUZIP).

Sektor granične inspekcije FUZIP obavlja poslove službene kontrole zdravstvene ispravnosti i higijene hrane pri uvozu, službene kontrole zdravstvene ispravnosti materijala u dodiru sa hranom pri uvozu, uzimanja uzoraka i analiza po službenoj dužnosti, kontrole kakvoće kod uvoza proizvoda sukladno posebnim propisima kojima se uređuje kakvoća.

Također vrši se kontrola deklaracije, dokumentacije i službenih evidencija, službene kontrole pošiljki otrovnih materija pod režimom dozvola od nadležnih institucija, nadzora nad putnicima, njihovim stvarima i sredstvima u međunarodnom saobraćaju, fitosanitarnog nadzora roba i reguliranih objekata, FFS-a, mineralnih đubriva ISPM 15 u prekograničnom prometu, poslove vezne za unos, suzbijanje i otklanjanje zaraznih bolesti i štetočina poljoprivrednog bilja, unos, proizvodnju i upotrebu, sjemena i sadnog materijala poljoprivrednog bilja i promet istim, fitosanitarni nadzor reguliranih objekata u smislu zaštite bilja od bolesti i štetočina, registracije i prometa zaštitnih sredstava za primjenu u poljoprivredi, poljoprivrednih apoteka i prodavnica na veliko i malo, subjekata sa ovlaštenjima u skladu ISPM 15 u unutrašnjosti, sigurnost hrane i GMO organizme (u domenu sjemena i sadnog materijala) u prekograničnom prometu i unutrašnjosti, te obavlja i druge inspekcijske poslove određene zakonom.

U okviru Sektora, kontrole provode federalni sanitarni, fitosanitarni i tržišno-turističko-ugostiteljski inspektori raspoređeni na graničnim prijelazima (GP) Izačić, Gorica, Kamensko, Bijača, Bosanski Šamac, Orašje i Aerodrom Sarajevo te na mjestima carinjenja (MC) Rajlovac-Sarajevo, Rodoč-Mostar, Tuzla i Zenica.

Možda vas zanima

Gradsko vijeće VisokoVisoko

U petak sjednica Gradskog vijeća Visoko: Razmatrat će se devet tačaka

Jučer je održana redovna sjednica Kolegija Gradskog vijeća Visoko na kojoj je...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Ni u Neumu više nije jeftino, cijene porasle: Evo koliko košta noć za porodicu

S toplijim vremenom i sezonom godišnjih odmora broj turista u Neumu se...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Slučaj “Sarajevo safari” pred zidom: Tužilaštvo nema dovoljno dokaza

Tužilaštvo u Milanu za sada nema dovoljno dokaza da zatraži podizanje optužnice...

Bosna i HercegovinaVijesti

Podrinjska medresa ponovo u vlasništvu Islamske zajednice

Podrinjska medresa u Zvorniku ponovo je u vlasništvu Islamske zajednice u Bosni...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Alarmantno: 620 kladionica u blizini banjalučkih škola, ko zarađuje na ovisnosti naše djece?

“Ukupno 640 kladionica je registrovano na teritoriji grada Banje Luke, a u...

Crna HronikaVisoko

Policija u Visokom uhapsila muškarca zbog posjedovanje droge

Dana 18.06.2026. godine, u 12,00 sati, u mjestu Arnautovići, od strane službenika...

BiznisVijesti

BiH u novom izazovu: Siva lista Moneyvala i pritisak za reforme

Delegacija EU u BiH saopštila je da su upoznati o odluci Radne...

SvijetVijesti

Govor šefa njemačkog giganta šokirao Evropu: Ukida se 50 hiljada radnih mjesta

Ingo Speich iz investicijske kompanije Deka slaže se s tim mišljenjem: “Volkswagen...