Vlada Federacije BiH na današnjoj sjednici je donijela odluku o ograničavanju cijena peleta i na području ovog entiteta. Novom odlukom, koja će na snazi biti od 12. novembra cijena tone peleta bit će 480 KM + PDV, što će u konačnici iznositi oko 561 KM.
Muhamed Helać iz kompanije “Drvosječa” za Source.ba portal kaže da je ova cijena apsolutno neprihvatljiva.
“Stav kompanije ‘Drvosječa’ je takav da je činjenica da ova cijena apsolutno nije prihvatljiva kada je u pitanju proizvodnja peleta. Dakle, ako uzmemo u obzir normativ i sam proces pa i činjenično stanje procesa proizvodnje peleta da za jednu tonu peleta treba u prosjeku dva i po do tri kubika drvnog šumskog sortimenta da bi se proizvela jedna tona peleta, a cijena jednog kubika drvnog šumskog sortimenta trenutno doseže cijenu od 150 KM + PDV i jednostavnom matematikom dođemo do iznosa od 450 KM, a gdje je ostatak procesa proizvodnje – pakovanje, radna snaga, električna energija, dakle apsolutno jedna neprihvatljiva cijena”, kazao je Helać.
Dodao je da su proizvođači prvobitno bili prihvatili ograničenje cijene jer im je bilo obećano da će biti pušten izvoz.
“U Bosni i Hercegovini je najjeftiniji pelet koja god da mu je cijena bila, pa i kada mu je bila cijena 750 KM i tada je bio najjeftiniji u Evropi. Dakle, na inostranom tržištu su jako visoke cijene i to je ona prilika koju ovom prilikom gube svi proizvođači na domaćem tržištu, dakle da ostvare ekstra profit na tom inostranom tržištu i onda je kroz razgovor sa vlastima rečeno: ‘Uredu, vi ograničite cijenu, mi ćemo izvoz ispoštovati’, 480 KM + PDV je minus i svjesno idemo u taj minus, ali ćemo taj minus ekstremnom zaradom na inostranom tržištu moći namiriti. Tako da je jedino ova odluka i ova cijena izvodiva ako mi imamo gdje izvoziti, sve dok mi nemamo gdje izvoziti, odgovorno tvrdim teško da će proizvođači prodavati po toj cijeni pelet na domaćem tržištu. Kao što rekoh, to je svjesno idenje u minus, i sada da neko prodaje i ide u minus a da nema taj minus gdje nadoknaditi to vjerujem da nijedna kompanija neće”, govori nam Helać.
Na pitanje šta će uraditi onda sa uskladištenim količinama ako ga neće prodavati Helać odgovara da su pojedini proizvođači izašli u javnost, te da su stava i parole: ‘Bolje nikako ne raditi, nego raditi za džaba, odnosno raditi u minusu’.
“Većina njih će radije zatvoriti nego svoje pogone radne, radnike poslati na kolektivne godišnje i ne raditi, jer što bi neko radio i trudio se i na kraju kad podvuče crtu bio u minusu. Ova odluka Vlade FBiH jeste ograničila cijenu, ali nije rekla moraš prodati pelet, dakle svako ko ima pelet ima puno pravo hoće li ga prodati ili neće, a situacija je takva da se najvjerovatnije dok se izvoz niko ga ne pusti neće prodavati”, rekao je on.
Na pitanje koja bi bila realna cijena peleta prema njegovom mišljenju, odgovara da je to cijena koja je bila aktuelna kompaniji “Drvosječa” a to je 750 KM.
“Dakle mi smo opet najveći distributer peleta u Bosni i Hercegovini i mi ne proizvodimo pelet, tako da sve što su nama proizvođači davali cijene mi smo dalje uz neku svoju maržu prodavali dalje. Po nama je ovo realna cijena”, zaključio je Helać u razgovoru za Source.ba portal.