Izborna kampanja u školskim klupama: Raspored časova sa likom gradonačelnice

34

Prvog dana nove školske godine više javnih funkcionera koji su i kandidati na predstojećim izborima, koristili su djecu za vlastitu promociji

Transparency international u BIH (TI BIH) započeo je monitoring predizbornog perioda u Bosni i Hercegovini koji je pokazao da su brojni kandidati na predstojećim izborima već počeli otvoreno zloupotrebljavati javne resurse i funkcije za političku promociju. Jedan od najnovijih primjera dolazi iz Visokog gdje su povodom početka nove školske godine prvačićima dijeljeni pokloni, čestitke i rasporeda časova sa likom gradonačelnice Amre Babić koja je ponovo kandidat za tu funkciju. Darovi su podijeljeni za 423 prvačića u šest osnovnih škola.

Na fotografiji koja je objavljena u medijima vidi se da se pored slike aktuelne gradonačelnice nalazi i logo Grada Visoko jer su sredstva za ovu namjenu izdvojena iz gradskog budžeta. Propisima koji regulišu izbornu kampanju i finansiranje stranaka nije dozvoljeno finansiranje izbornih kampanja od strane javnih institucija i preduzeća, a nije im dozvoljeno ni da promovišu bilo kojeg kandidata. Ipak u ovom slučaju je očigledno da gradonačelnica koristi javnu funkciju i javne resurse za vlastitu promociju u izbornoj kampanji, a vijest o tome objavljena je i na službenoj web stranici Grada Visoko.

Takođe, prvog dana nove školske godine više javnih funkcionera koji su i kandidati na predstojećim izborima, koristili su djecu za vlastitu promociji, a objavljene fotografije u medijima pokazuju da neki od njih nisu ni postupali po zdravstvenim propisima za vrijeme epidemije. TI BiH se zbog ove prakse obratio nadležnim institucijama da preispitaju da li su u pomenutim slučajevima narušena prava djece i prekršeni propisi koji se odnose na zabranu političkog djelovanja u školama.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Vijećnik Mahir Rezaković traži strožu primjenu zakona protiv spaljivanja otpada u Visokom

Vijećnik Gradskog vijeća Visoko Mahir Rezaković (Demokratska fronta) uputio je vijećničku inicijativu...

Počelo uzorkovanje zemljišta za analizu u okolnostima obustave proizvodnje u Željezari Zenica

Dvodnevnim uzrokovanjem zemljišta na deset lokacija u samom gradu i prigradskim naseljima...

U centru Visokog uhapšen muškarac zbog droge

Dana 21.07.2026. godine, u 15,40 sati, u ulici Alije Izetbegovića, od strane...

CIK utvrdio redosljed stranaka na glasačkim listićima

Centralna izborna komisija provela je postupak žrijebanja političkih partija za mjesta na...

FERK donio odluku o tržišnoj cijeni struje za august

Regulatorna komisija za energiju u Federaciji Bosne i Hercegovine (FERK) danas je...

Gradonačelnik Londona pisao Suljagiću: Ovo je duboko potresno

Gradonačelnik Londona Sir Sadiq Khan uputio je pismo direktoru Memorijalnog centra Srebrenica...

U Kantonalnoj bolnici Zenica uspješno obavljena multiorganska eksplantacija

U JU Kantonalna bolnica Zenica 21. jula uspješno je izvedena multiorganska eksplantacija...

Grad Visoko: Novčana pomoć za školske udžbenike i pribor djece branilaca

Obavještavaju se pripadnici branilačke populacije (djeca branilaca) koji imaju prebivalište ili boravište...