Početna Svijet Izraelu smeta islam u Evropi, poslali bolesnu poruku: “Suluda antimuslimanska tirada mržnje”

Izraelu smeta islam u Evropi, poslali bolesnu poruku: “Suluda antimuslimanska tirada mržnje”

28

Objava na zvaničnom X profilu Izraela na arapskom jeziku izazvala je niz osude i oštrih komentara na društvenim mrežama ove sedmiec, nakon tvrdnji da Evropa, koja je 1980. godine imala manje od stotinu džamija, sada ima preko 20.000 – porast koji je opisan kao “pravo lice kolonizacije”.

Objava od 25. augusta, uporedila je kartu evropskih džamija s uvredljivim jezikom koji upozorava na nasilje i indoktrinaciju.

Iako je Izrael navodno priznao slobodu vjeroispovijesti kao “osnovno ljudsko pravo”, na računu se tvrdilo da “prava opasnost leži u sadržajima koji se podučavaju u nekim od tih džamija” koji potiču “eskalaciju nasilja na ulicama Evrope” i “šire mržnju prema drugome”, dok se istovremeno pozivaju evropske vlade da se “probude i uklone ovu petu kolonu”.

“Peta kolona” je izraz koji ppotiče iz Španskog građanskog rata, a odnosi se na grupu ili entitet unutar zemlje u ratu koji radi na promovisanju interesa svojih neprijatelja.

Mnogi korisnici društvenih mreža opisali su objavu kao islamofobnu kampanju usmjerenu na muslimane u Evropi, koja odražava krajnje desničarske argumente i stereotipe.


– Zvanična državna ideologija Izraela je globalni rasni rat protiv muslimana, napisala je jedna osoba, dok je druga pitala: “Kakva bi bila reakcija da neka arapska država ovo napiše o sinagogama i Jevrejima?”

Drugi je obratio pažnju na vrijeme objavljivanja, upozoravajući da “u vrijeme kada je antimuslimanski rasizam u Evropi dosegao neviđenog nivoa – što dokazuje činjenica da svaki drugi musliman izvještava o diskriminaciji u svakodnevnom životu – takav islamofobni sadržaj dodatno ugrožava sigurnost i dobrobit miliona”.

Drugi je korisnik društvenih mreža povukao paralelu između izraelske retorike i njemačke antiimigrantske stranke, napominjući: “Čak ni AfD [Alternativa za Njemačku] ne tweetuje “Evropa se mora probuditi i ukloniti ovu petu kolonu” preko karte džamija.

Ukazujući na svoje rastuće saveze s evropskim strankama poznatim po antimuslimanskoj retorici, drugi je račun optužio Izrael da se pozicionira kao “nacrt za međunarodnu krajnju desnicu”.

– Objavljena je ova suluda antimuslimanska tirada mržnje. A Izrael je jedna od posljednjih država na svijetu koja vjerodostojno drži predavanja o indoktrinaciji mržnje, dodao je korisnik društvenih mreža.


Možda vas zanima

Visoko

Visočanin s 13 KM uloga osvojio 104.000 KM na live casinu Premier kladionice!

Jedna od najpopularnijih live casino igara studija Evolution Gaming, dinamični Crazy Time,...

SvijetVijesti

Tri osobe poginule su u dvije odvojene lavine u francuskim Alpima

Tri osobe poginule su u dvije odvojene lavine u francuskim Alpima, a...

Crna HronikaSvijet

Uhapšen osumnjičeni za paljenje vozila Bake Praseta

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije PU za grad Beograd, Uprave...

SvijetVijesti

U Saudijskoj Arabiji sutra prvi dan posta, u BiH u četvrtak

Saudijska Arabija potvrdila je u utorak da sveti mjesec ramazan počinje u...

IstaknutoVisoko

Stravičan prizor u Taukčićima: Psi lutalice usmrtili 23 grla stoke

U naselju Taukčići, MZ Kula Banjer, dogodio se potresan slučaj koji je...

Crna HronikaIstaknuto

Detalji pronevjere: Radnik pumpe optužen da je prisvojio 351.346 KM

Kantonalni sud Tuzla potvrdio je optužnicu protiv Ibrahima Hodžića (31) iz Gračanice...

Bosna i HercegovinaVijesti

Memić: Pojavila se nova, mlada snaga, u koju treba vjerovati

Muriz Memić je i danas došao kao podrška mladim ljudima koji pokušavaju...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Potvrđeno sedam godina zatvora za zločine u Rogatici

Apelaciono odjeljenje Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom je...