Početna Lifestyle Kuća i vrt Još nije kasno: Evo do kada se u jesen može saditi luk

Još nije kasno: Evo do kada se u jesen može saditi luk

146

Vrlo lijepa jesen potrajat će i idućih dana pa u slučaju da niste posadili crveni i/ili bijeli luk, još uvijek stignete.
Vrijeme je idealno za sadnju ovoga povrća, a može trajati sve do prvih značajnijih zahlađenja.

Za uspješnu jesensku sadnju idealne su temperature tla između 10°C i 15°C, ali može biti uspješna sve dok temperature zraka ne padnu ispod 5°C.

Cilj je omogućiti biljkama da razviju korijenje prije nego što tlo potpuno zahladi. Zato se izbjegava sadnja kad su temperature preniske jer je tada ukorjenjivanje otežano, a postoji i rizik od smrzavanja mladih biljaka.

Prije sadnje lukovice možemo dezinficirati. Na taj način će se zaštititi sadni materijal i mlade biljke od štetnika, posebno od nematoda, lukove muhe i uzročnika bolesti.

Za dezinfekciju sadnog materijala možemo koristiti sol ili pepeo. Kod kasnije sadnje, osim temperature tla, važno je i da tlo bude rahlo i dobro drenirano kako bi se spriječilo zadržavanje vode, što bi moglo uzrokovati truljenje, piše agroklub. Prije sadnje rović u kojega ćete saditi luk, zalijte vodom.


Preporuča se dodati organske materijale poput komposta ili stajskog gnoja, barem nekoliko sedmica prije sadnje. Time se osigurava postepeno otpuštanje hranjivih tvari u kasnijim zimskim mjesecima.

U područjima s oštrijom klimom, dobro je prekriti tlo malčem od slame, lišća ili sijena. Malč pomaže zadržati toplinu i sprječava smrzavanje tla, čime se korijenje dodatno štiti od iznimnih hladnoća.

Jesenske sorte češnjaka i luka su otpornije na niže temperature, pa je važno birati one koje su predviđene za sadnju u ovo doba jer su bolje prilagođene hladnijim uslovima i razvijaju jači korijenski sistem.

Bijeli i crveni luk u kasnijoj sadnji treba posaditi nešto dublje nego što je uobičajeno – češanj češnjaka obično na dubinu od oko 5-8 cm, a lukovice luka 3-5 cm, kako bi se zaštitili od smrzavanja.


Možda vas zanima

Visoko

Teška krađa u Visokom: Ukradeni metalni oluci s kuće

Dana 06.04.2026. godine, u 16,35 sati, u dežurnu službu Policijske stanice Visoko...

Crna HronikaVisoko

Prevaren nakon isporuke drva u Visokom

Dana 06.04.2026. godine, u 09,40 sati, u dežurnu službu Policijske stanice Visoko,...

BiznisIstaknuto

Devizne rezerve Centralne banke BiH 18,09 milijardi KM

Devizne rezerve Centralne banke BiH na kraju februara 2026. godine iznosile su...

Crna HronikaIstaknuto

Pretresi na području Olova i Vareša, uhapšene tri osobe

Policijski službenici Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona (MUP ZDK) danas...

Sport

Rasprodate ulaznice putem FIFA portala za navijače Bosne i Hercegovine na Svjetskom prvenstvu

Nogometni savez Bosne i Hercegovine obavijestio je javnost da su rasprodate sve...

Bosna i HercegovinaVijesti

Poskupljuje plin u Federaciji BiH

Energoinvest je uputio Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije zahtjev za davanje...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Čelična industrija u BiH pred gašenjem: Nova Željezara Zenica ima sirovina za još samo 20 dana

Sindikat metalaca Federacije Bosne i Hercegovine i Sindikat Nove željezare Zenica upozorili...

Bosna i HercegovinaVijesti

U Banju Luku stiže sin američkog predsjednika

Sin američkog predsjednika Donald Tramp Džunior (Trump Jr.) dolazi sutra u Banju...