Omega-3 masne kiseline počelo se proučavati kada je primijećeno da Eskimi vrlo rijetko obolijevaju od reumatskog artritisa i srčanih bolesti zahvaljujući prehrani bogatoj ribom.
Smanjite opasnost od srčanih bolesti
Danas su srčane bolesti ubojica broj jedan odraslih ljudi u svijetu. Do većine srčanih udara dolazi kada se u arterijama stvore krvni ugrušci koji blokiraju protok krvi i kisika do srca. Istraživanja su pokazala da hrana bogata omega-3 masnim kiselinama može smanjiti opasnost od srčanog udara i kapi.
Kako pomažu omega-3 kiseline?
Smanjuju povišeni krvni tlak i pozitivno utječu na srčanu aritmiju.
U krvi stvaraju pločice, strukture slične stanicama, za koje postoji manja vjerojatnost da će se spojiti i stvoriti ugruške.
Smanjuju razinu triglicerida, masnoća u krvi povezanih s kolesterolom, koje se povezuje sa srčanim bolestima.
Smanjuju upalu u arterijama te pojačavaju ritam pumpanja srca. Poboljšavaju cirkulaciju i smanjuju rizik od srčanog udara.
Omega-3 masne kiseline imaju važnu ulogu u prevenciji srčanih bolesti. Također postoje snažni dokazi da ih je korisno isprobati i kao metode liječenja kod onih koji već pate od srčanih bolesti. Kad se uzimaju u velikim količinama, pomažu u sprječavanju restenoze, ponovnog suženja arterija do kojeg često dolazi nakon što je osoba bila podvrgnuta angioplastiji, da bi se otvorila začepljena krvna žila.
Ako već jeste srčani bolesnik ili se želite pobrinuti da to ne postanete, liječnici savjetuju da svaki tjedan jedete plavu ribu bogatu omega-3 masnim kiselinama. To uključuje losos, skušu, svježu tunu, haringu, sardine i srdele.
Britanska agencija za standarde u prehrani (FSA) je izdala sigurnosne upute za unos ribe: do 4 puta tjedno za muškarce i žene koje su prošle menopauzu; do 2 obroka tjedno za djevojke i žene koje još nisu ušle u menopauzu.
Ukoliko niste ljubitelj ribe i ne možete zadovoljiti tjedne potrebe za ovom namirnicom, možete pokušati sa dodacima prehrani: omega-3 kapsulama.